banner39

banner35

ABD Merkez Bankası faizleri arttırmadı

ABD Merkez Bankası, uzun zamandır beklenen kararı açıkladı ve oy çokluğu ile şimdilik faiz artışına gidilmeyeceği belirtildi

Amerika 30.07.2015, 08:09 30.07.2015, 08:09
ABD Merkez Bankası faizleri arttırmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm dünyanın merakla beklediği kararını açıkladı ve beklendiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi; ancak, Eylül sonrası artış planında da bir değişiklik yapmadı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)'ın iki günlük toplantısı sonrası yapılan açıklamada, oy çokluğu ile şimdilik faiz artışına gidilmeyeceği belirtildi. Açıklamada, istihdam piyasasında iyileşme görüldüğü, konut sektörünün umulanın üstünde gelişme sağladığı belirtildi.

Fed yetkilileri, faizin beklenenden daha erken bir zamanda artırılması durumunda, enflasyonda istenmeyen yükselmelere yol açabileceği uyarısında bulundu. Fed yetkilileri, haziran ayındaki toplantıda, faiz artışının eylül de olabileceği sinyalini verirken, 17 yetkilinin 7’si artışın Eylül sonrası olabileceğine dikkat çekti. Birçok ekonomist ise Fed’in eylül ayında faiz artırımına gitme ihtimalini yüksek görüyor.

Hanehalkı harcamalarında ılımlı büyüme olduğuna vurgu yapan FOMC “Konut sektörü ekstra gelişme gösteriyor; ancak, iş yatırımı ve net ihracattaki gelişmeler belirsiz kaldı” denildi. Enerji fiyatlarındaki düşüşler ve enerji dışı ithalatın azalmasının, enflasyonun, hedeflerin altında bıraktığına dikkat çeken Komite, orta vadede enflasyonun yüzde 2’lik hedefe kademeli olarak artacağını öngördü.

Fed açıklamasında, ekonomik faaliyetler ile işgücü piyasası görünümünün dengellenmesinde bazı risklerin sürmekte olduğu vurgulandı. FOMC, Haziran ayındaki açıklamasında, sıfıra yakın olan faiz oranlarının gelecek olan ekonomik verilere bağlı olarak gerçekleşeceği mesajını vermişti.

FED Başkanı Janet Yellen, faiz artışının zamanlamasından çok para politikasında izlenecek yolun daha önemli olduğuna dikkat çekerek, faiz artışı için gereken şartların henüz sağlanmadığını, arttırımın ekonomik verilere göre olacağını belirtmişti.

Fed bu yılın başlarında Haziran 2006'dan bu yana gerçekleşecek ilk faiz artışı için her aylık toplantıda durumu değerlendirme kararı alırken, faiz kararının da ekonomiye ilişkin verilerin gelişimine bağlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?