banner39

ABD Mısır'a Apaçi helikopter verecek

ABD Mısır'a yönelik olarak durdurduğu askeri yardımları tekrar serbest bırakma kararı aldı. Bu kapsamda Mısır'a ilk olarak 10 Apaçi helikopterinin gönderilmesi gündemde

Amerika 23.04.2014, 11:07 23.04.2014, 11:07
ABD Mısır'a Apaçi helikopter verecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Mısır’ın, ABD ile stratejik ilişkisini sürdürdüğüne ve Mısır-İsrail Barış Anlaşması altındaki yükümlülüklerine devam ettiğine yönelik Kongre’ye bildirimde bulunduğu bildirildi.

Amerikan haber ajansı AP ise Kongre kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, bu bildirimin Mısır'a yönelik askıya alınan askeri yardımların bir kısmının önünün açılması anlamına geldiğini belirtti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Kerry’nin MısırDışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Psaki, "Bakan Kerry, Mısır’ın, terörizm ve silahların yayılması gibi uluslararası tehditlere karşı koymak da dahil ABD ile stratejik ilişkisini sürdürdüğüne ve Mısır-İsrail Barış Anlaşması altındaki yükümlülüklerine devam ettiğine yönelik Kongre’ye bildirimde bulunduğu bilgisini Bakan Fehmi ile paylaştı” ifadesini kullandı.

Kerry’nin, Mısır’ın "ABD için on yıllardan bu yana olduğu gibi önemli bir stratejik partner kalmayı sürdürdüğünü teyit ettiğini" belirten Psaki, şunları kaydetti:

“Ancak Kerry, görüşmesinde, Mısır’ın demokratik değişimi desteklemek için adımlar atmakta olduğu yönünde bir bildirimde ise henüz bulanamayacağını belirtti. Kerry, özgür, adil ve şeffaf seçimler düzenleme, ifade ve toplanma özgürlüğü ile medya üzerindeki kısıtlamaları azaltma da dahil olmak üzere demokrasiye geçiş taahhüdünü yerine getirmesi yönünde Mısır'a çağrıda bulundu. Kerry, Mısır'ın, vatandaşlarının evrensel haklarına saygı gösterdiği müddetçe daha güvenli ve refah dolu olacağını söyledi."

Amerikan haber ajansı AP ise Kerry’nin Kongre’ye yönelik bu bildiriminin, Mısır’ın ABD’nin bazı askeri yardımlarına hak kazandığı anlamına geldiği yorumunda bulundu.

AP’nin haberinde, ismini açıklamayan bir Kongre yetkilisi, kararın, ABD’nin temmuz ayından bu yana askıya aldığı Mısır’a Apaçi helikopterleri göndermesinin önünü açtığını söyledi. Haberde, bu kararın, Apaçilerin yanı sıra ABD’nin Mısır’a yönelik askıya aldığı yıllık 1,3 milyar dolarlık askeri yardım paketinin bir kısmını serbest bırakmasına imkan tanıdığı belirtildi. ABD'nin Mısır'a 10 adet Apaçi helikopteri göndermesinin gündemde olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?