banner39

ABD muhalifleri silahlandırmayı değerlendiriyor

Cenevre'den sonuç çıkmamasına kızan Kerry'nin, eski CIA Başkanı Petraeus'un muhalifleri silahlandırma planını gizlice yeniden incelediği iddia edildi. Batılı ve Arap istihbarat şefleri gizlice Washington'da buluştu

Amerika 19.02.2014, 09:57 19.02.2014, 12:04
ABD muhalifleri silahlandırmayı değerlendiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Washington'ın Suriye politikasının işe yaramamasına öfkelenen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, dönemin CIA Başkanı General David Petraeus'un 15 ay önce sunduğu muhalifleri silahlandırma planını gizlice yeniden incelediği iddia edildi.

İngiliz basınında çıkan habere göre, Kerry, CIA başkanıyken Obama yönetimindeki şahin isimlerden biri olarak görülen ve defalarca Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını talep eden Petraeus ile bir görüşme yaptı.

Adı açıklanmayan bir ABD'li yetkili, "Kerry politikanın işe yaramamasına o kadar öfkeli ki, diğer seçenekleri de düşünmek istiyor. Ancak bu seçenekleri isteksiz biz Beyaz Saray'a kabul ettirip etiremeyeceği bir başka mesele" dedi.

ABD'de istihbaratçılar toplantısı

Öte yandan, Washington Post yazarı David Ignatius, Suriye'deki muhalefeti destekleme konusunda Batılı ve Arap istihbarat servislerinin şeflerinin gizlice Washington'da buluştuğunu, iki günlük strateji toplantıları yapıldığını kaydetti.

Geçen hafta yapıldığı belirtilen toplantıya başta Suudi Arabistan'ın istihbarat şefliğine vekaleten getirilen içişleri bakanı Prens Muhammed bin Nayef olmak üzere, Türkiye, Katar, Ürdün ve isyancıları destekleyen diğer kilit bölgesel güçlerin casus şefleri katıldı.

ABD ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice, stratejileri görüşmek üzere Prens Muhammed ile bir araya gelirken, girişim "ılımlı muhalefeti desteklemek için" yeni bir atak olarak nitelendi.

Toplantıda, farklı donörler arasında yardımın koordinasyonu ve niteliği konularının öne çıktığı kaydedildi.

İstihbarat şeflerinin, isyancıların istediği omuzdan ateşlenen uçaksavar füzeleri gibi gelişmiş silahların temini konusunu ele aldığı, Suudiler'in Obama yönetiminden destek istediği de gelen haberler arasında.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?