banner15

ABD, Myanmar'a uyguladığı bazı yaptırımları kaldırdı

ABD'nin Myanmar ile bağlantılı bazı şirket ve bankalara uyguladığı yaptırımları kaldırdığı bildirildi.

ABD, Myanmar'a uyguladığı bazı yaptırımları kaldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı, Myanmar'da demokratik bir hükümet kurulmasının ardından bazı şirket ve bankalara uyguladıkları yaptırımları kaldırdığını bildirdi.

Hazine Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, Myanmar’da demokratik bir hükümet kurulmasının ardından devletle ilişkili olan 10 kuruma uygulanan yaptırımların kaldırıldığını belirtti.

Açıklamada, “Myanmar, geçen sene içerisinde gerçekleşen çekişmeli bir seçimin ardından demokratik bir hükümet kurarak tarihi bir adım atmıştır” ifadesine yer verildi.

ABD’nin yaptırımları kaldırma kararı almasında bu sürecin önemli rol oynadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün attığımız adım, Myanmar’da gerçekleştirilen siyasi ve ekonomik ilerlemeye desteğimizi göstermektedir. Bu adımlar, yaptırım uygulanmayan şirketlerle ticaret yapmalarına yarayacaktır. Bunun dönüşümü olarak ise Myanmar halkına ve hükümetine daha müreffeh bir gelecek söz konusu olacaktır.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında Myanmar’a yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine Bakanlığının aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Kirby, devlet bağlantılı kurumlara uygulanan yaptırımların kaldırılmasının amacını, “Demokratik reformları teşvik etmek, bazı kişilerin ve ordunun üzerindeki baskıyı devam ettirmek” şeklinde değerlendirdi. Kirby, bazı “basit” yaptırımların devam edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48