banner39

ABD'nin İran'a yaptırımları ve Türkiye'ye etkisi

ABD tarafından İran'a yaptırımların bir kısmı bugün başlıyor. ABD ile Türkiye arasında gerginliğe sebep olan ve davası hala devam eden Halkbank davası göz önüne alındığında bu yeni yaptırımların doğalgazı kapsayıp kapsamayacağı Türkiye'nin bu yaptırımlardan etkilenme derecesini belirleyecek

Amerika 06.08.2018, 11:45
ABD'nin İran'a yaptırımları ve Türkiye'ye etkisi

Enerji Piyası Uzmanı Cüneyt Kazokoğlu, ABD'nin uygulayacağı yaptırımların İran'a ve İran'la ticaret yapan Türkiye'ye etkilerinin ne olacağını BBC Türkçe'ye yazdı.

Cüneyt Kazokoğlu'nun yazısı şöyle:

ABD Başkanı Donald Trump'ın Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekilme kararının ardından Tahran'a yönelik yaptırımların ilk dilimi bugün devreye giriyor.

Trump İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. Anlaşmanın Avrupalı taraflarından gelen tepkiler "ahde vefa" vurgusu taşıyordu. Ancak ABD tarafından yayınlanan açıklamada, İran'a yönelik yaptırımların yeniden başlayacağı ve bunların İran ile iş yapan üçüncü ülke ve şirketleri de kapsayacağı belirtildi.

ABD'nin yeniden yürürlüğe sokacağı yaptırımlar içinde en önemli unsurlar İran'ın para, altın, ham petrol ve petrol ürünleri ticareti. Bu kalemler, Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiriyorlar.

Buna mukabil Türkiye açısından belirtilmesi gereken mühim bir nokta, doğalgaz ticaretinin yaptırımlara dahil olmadığı.

Türkiye'nin ham petrol ithalatı, şimdiye kadarki tek ithalatçı Tüpraş'a ek olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren Azeri SOCAR'ın Aliağa'daki yeni rafinerisi ile birlikte daha da artacak ve muhtemelen bu artışın İran harici ülkelerden karşılanması gerekecek.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?