banner39

ABD'nin yeni Suriye politikası: Hem nalına hem mıhına

ABD Suriye'de ikili oynamaya devam ediyor. Suriye'nin güneyinde uzun süre önce yardımını kestiği Özgür Suriye Ordusu'na yeniden eğitim vermeye başlayan ABD ay başında da PKK'ya silah yardımı yapmıştı

Amerika 17.07.2019, 11:00
ABD'nin yeni Suriye politikası: Hem nalına hem mıhına

Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK'ya ve onun devamı olan SDG'ye silah yardımı yapan ABD, Suriye'nin güneyinde desteklediği ancak uzun süre önce yardımını kestiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine yeniden eğitim vermeye başladı.

ABD, Suriye'nin güneyindeki ÖSO gruplarından 3 sene önce desteğini büyük oranda çekmişti. Bu sayede, Esed rejimi safındaki İran destekli yabancı terörist gruplar, Suriye'nin güneydoğusunu kapsayan Irak sınırına hakim olmuştu. 

Bölgedeki yerel kaynaklara göre, ABD, Suriye-Irak-Ürdün sınırı yakınındaki Tanif Üssü'nde ve Ürdün içerisinde bu ÖSO güçlerine yeniden eğitim vermeye başladı.

Grup, Deyrizor da dahil olmak üzere ülkenin güneydoğusunda yaşayan çok sayıda Arap savaşçıyı bünyesine kattı.

- Eğitimlere, DEAŞ karşıtı danışmanlar destek veriyor

ABD subayları ve istihbarat görevlilerinin verdiği eğitimlere, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon üyesi danışmanlar destek veriyor.

ÖSO mensuplarına hava indirme operasyonları, çölde ve zor şartlarda hayatta kalma, belirli noktalara saldırı gibi özel eğitimler veriliyor.

Kaynaklar, projenin bölgedeki gizli DEAŞ hücrelerinin yanı sıra, sınır boyundaki İran güçlerine yönelik olduğunu ifade ediyor.

Bu nasıl çekilmek ?

Temmuz ayı başlarında Suriye’den çekilme kararı alan ABD, terör örgütü YPG’ye 200 TIR’lık yeni silah yardımı yapmıştı. Trump, daha önce de  Suriye’deki ABD askerlerini çekme kararı almış ve  terör örgütü PKK’ya verilen 22 bin TIR ve 5 bin uçak dolusu, yani 60 bin kişilik bir orduyu donatacak sayıdaki verdiği silah ile mühimmat hakkında Türkiye’ye de hiçbir güvence vermemişti.

Kaynak: AA, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?