ABD ordusu Obama'dan emir bekliyormuş

Obama'nın emir vermesi halinde ABD silahlı kuvvetlerinin Suriye'deki sorunu çözmek için askeri senaryoyu hayata geçirebileceği belirtildi

ABD ordusu Obama'dan emir bekliyormuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti, son dakika gelişmesi olarak verdiği haberde Reuters'in ABD Savunma Bakanı'nın bir açıklamasına dayandırarak Obama'nın emir vermesi halinde ABD silahlı kuvvetlerinin Suriye'deki sorunu çözmek için askeri senaryoyu hayata geçirebileceğini yazdığını duyurdu.

Yabancı ajansların, ABD Savunma Bakanlığı'nın Suriye'de olası bir askeri müdahale durumunda ortaya çıkabilecek faktörleri hesaplamaya devam ettiğini yazdığını da hatırlatan Ria Novosti, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in Malezya ziyareti sırasında söylediği, "Başkan Obama, Savunma Bakanlığı'nın her türlü senaryo için hazırlanmasını istedi. Biz bunu yaptık ve her türlü senaryoyu hayata geçirmeye hazırız" dediğini yazdı.

Haberde Suriye'deki durumun, Çarşamba günü medyada yer alan hükümet güçlerinin kimyasal silah kullanıldığına yönelik haberlerden sonra tırmandığı da belirtilirken, ön verilere göre 600'den fazla kişinin öldüğü ancak Suriye Muhalif Koalisyonu'nun bu rakamın bin 300 civarında olduğunu iddia ettiğini ve tarafların olaydan sonra defalarca karşı tarafı suçlayarak suçsuzluklarını kanıtlamaya çalıştıkları belirtildi.

OBAMA'NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Haber ajansı daha önceki bir konuşmasında ABD Başkanı'nın kimyasal silah kullanımının Beşar Esed rejimi için bir 'kırmızı çizgi' olacağını söylediğini de okuyucuları ile paylaştı.

Hatırlanacağı üzere, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü A.K.Lukaşeviç, Suriye makamlarınca kimyasal silahların kullanılmasına ilişkin provokatif haberlerin son günler dahil olmak üzere önceki dönemlerde de ortaya çıkmasının tesadüf gibi gözükmediğini belirtmiş, Moskova'nın olup biteninin objektif ve profesyonelce incelenmesinin önemli olduğunu düşündüğünün altını çizmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39