ABD ordusu, yeni savunma bakanı adayından memnun

ABD'nin Afganistan komutanı Nicholson, seçilmiş başkan Trump'ın savunma bakanlığına aday gösterdiği emekli General Mattis'in ABD ordusu tarafından "memnuniyetle karşılanacağı" değerlendirmesinde bulundu

Amerika 03.12.2016, 08:24 03.12.2016, 08:24
ABD ordusu, yeni savunma bakanı adayından memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Afganistan komutanı John Nicholson, ülkenin seçilmiş başkanı Donald Trump'ın savunma bakanlığına aday gösterdiği emekli General James Mattis'le ilgili değerlendirmesinde, "Oldukça saygın bir asker olan Mattis'i yeni görevinden dolayı tebrik ediyoruz." dedi.

ABD'nin Afganistan'daki komutanı Nicholson, Pentagon'daki basın toplantısında Trump'ın savunma bakanı adayı emekli General Mattis'le ilgili açıklamalarda bulundu.

Mattis'i "ilham verici bir lider" olarak tanımlayan Nicholson, ABD ordusunun muhtemel yeni savunma bakanını "memnuniyetle karşılayacağı" değerlendirmesinde bulundu.

İlk olarak 2006 yılında Afganistan'da iken tanıştığı Mattis'ten bir asker olarak çok şey öğrendiğini kaydeden Nicholson, Mattis'in Pentagon'un her köşesinde saygın bir şekilde anıldığını dile getirdi.

"PENTAGON İÇERİSİNDE OLUMSUZ DUYUM YOK"

Basın toplantısının ardından AA muhabirine adının saklı kalması kaydıyla değerlendirmeler yapan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, "Amerikan ordusu ve Pentagon içerisinde Mattis'le ilgili olumsuz hiçbir duyum almadık; şu anki Savunma Bakanı Ashton Carter da kendisini iyi tanır ve ona derin bir saygı duyar" yorumunda bulundu.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan ABD ordusundan üst düzey bir komutan da, "Kendisiyle uzun yıllar yakın çalıştım. Çok iyi bir liderdir. Yönettiği operasyonlarda insanların ve medyanın yaklaşımlarına oldukça önem verirdi." ifadelerini kullandı.

Mattis'in Türkiye ile ilgili nasıl bir perspektife sahip olduğu sorusuna cevap veren komutan, "muhtemel savunma bakanının Türkiye ile ilgili görüşlerini çok bilmediğini, ancak Ortadoğu'daki mevcut dinamiklere oldukça hassasiyet gösterdiğini" ifade etti.

"İnanıyorum ki kendisi müttefiklerin görüş ve endişelerine yeterince ihtimam gösterecektir." değerlendirmesini yapan komutan, Mattis'in, ABD'nin geleneksel müttefiklerini desteklemesi ve anlamasının, Washington'ın Ortadoğu'daki çıkarlarını korumak açısından çok önemli olduğuna inandığını vurguladı.

General Mattis, 2010-2013 yılları arasında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığında (CENTCOM) görev yaptıktan sonra emekli olmuştu. Daha önce 1. Körfez Savaşı'nda, Afganistan ve Irak'ın işgali süreçlerinde farklı kademelerde görevler almıştı.

LAKABI: DELİ KÖPEK

Deniz Piyadeleri arasında "deli köpek" lakabıyla da anılan Mattis'in, 2005 yılında San Diego'daki askerlere hitaben söylediği, "Bazı insanları vurmak eğlenceli oluyor." cümlesi hala eleştiri konusu olarak medyada yer buluyor.

Özellikle İran karşıtı görüşleriyle tanınan muhtemel yeni savunma bakanı, göreve gelmesi halinde ABD'nin Tahran politikasında önemli bir rol oynayacak gibi gözüküyor.

ABD'nin 45. Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Trump, 20 Kasım'da emekli General Mattis ile New Jersey'de görüştükten sonra "çok etkileyici ve gerçek bir general" şeklinde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunmuş, 1 Aralık Perşembe günü de Mattis'i savunma bakanı adayı olarak ilan etmişti.

Emekli bir asker olarak göreve başlayabilmesi için Mattis'in Kongrenin onayını da alması gerekiyor; zira federal yasalara göre ABD ordusunda görev yapmış bir komutan aktif görevinin ardından bakanlık yapabilmesi için en az 7 yıl geçmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?