ABD ordusundan nükleer silah denemesi

Nükleer silah stoklarını modernize eden ABD, Nevada çölünde iki nükleer silah denemesi yaptı.

ABD ordusundan nükleer silah denemesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hava Kuvvetleri nükleer modernizasyon programları çerçevesinde Nevada çölünde iki nükleer silahını fırtlattı. Pentagon yetkililerinden yapılan açıklamada, Nevada çölünde yapılan testin başarılı olduğu ve test sırasında 'gerçek nükleer başlıkların' kullanılmadığı belirtildi. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA) da "Operasyonun temel amacı, nükleer güvenlirliği elde etmek ve performans verilini ölçebilmekti" vurgusu yapıldı.

NÜKLEER DENEMELERDE ABD BİRİNCİ SIRADA

İkinci dünya savaşından bu yana en fazla nükleer deneme gerçekleştiren ülkeler sıralamasında ABD açık ara önde olduğu ortaya çıkmıştı. Kuzey Kore’ye nükleer deneme nedeniyle yaptırımları genişletme kararı alan ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin’den oluşan Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi ülkesinin tamamı nükleer denemede Kuzey Kore’nin bir hayli önünde bulunuyor. ABD 1945 yılından bu yana toplamda 1,032 nükleer deneme gerçekleştirirken, Kuzey Kore 5 nükleer denemede bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 14:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
gerek yok
gerek yok - 3 yıl Önce

mirleşmiş milletler derhal abd bu denemsini kjmali ambargo uygulmali gerekli adımlari atmali hani Kuzey Kore dneyince dunya kalkiyorya abd yuzkatini deniyor ama kimseden ses yok neden :)

banner39

banner36

banner37

banner35