ABD Orta Asya'da etkinliğini artırmak istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bisval Kırgızistan gezisinde. Bisval, Orta Asya ülkelerine daha çok önem vereceklerini ve bu ülkelerin bağımsızlığından yana olduklarını dile getirdi

ABD Orta Asya'da etkinliğini artırmak istiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Güney ve Orta Asya ülkelerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Nisha Desai Bisval, demokrasi yolunu seçen Kırgızistan'ın bölgedeki ülkelere örnek teşkil ettiğini belirtti.

Temaslarda bulunmak üzere Bişkek'e gelen Bisval, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Konuk bakan, kabulün ardından bazı bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Amerikan Üniversitesi'nden öğrencilerle bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısından sonra basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerinde, Kırgızistan'ın bağımsızlığına ve demokrasisine vurgu yaptığını söyleyen Bisval, "2010 yılından bu yana demokrasi yolunu seçen Kırgızistan, bölgedeki ülkelere örnek teşkil ediyor" dedi.

Bisval, ABD'nin Bişkek'teki transit sevkiyat merkezinin bu yılın ortasında kapatılmasıyla ilgili olarak, Kırgızistan'ın transit sevkiyat merkezinin (askeri hava üssü) kira sözleşmesini uzatmamasına yönelik aldığı karara saygılı olduklarını belirterek, "Kırgızistan'ın Afganistan'daki koalisyon güçlerine katkısı büyük. Söz konusu merkez, zaten açıldığında uzun süreli düşünülmemişti. Merkez bu yılın ortasına kadar tamamen boşalacak" diye konuştu.

Kırım'daki gelişmelere de değinen Bisval, dünyanın Kırım'da yaşananları kaygıyla izlemeye devam ettiğini söyleyerek, ABD'nin Kırgızistan'ın da toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve kendi kaderini tayin etme hakkına tam destek verdiğini ve uluslararası sınırların zor kullanılarak yeniden çizilmesine karşı olduğunu kaydetti.

Bisval'in, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasından sonra Orta Asya'ya ziyarette bulunması, ABD'nin Orta Asya ülkelerindeki etkinliğini artırmak istediği yönünde yorumlanıyor. Bisval'in yaptığı açıklamada, Orta Asya ülkelerinin bağımszılıklarından yanayız ifadesini kullanması da ABD'nin Orta Asya'ya bundan sonraki süreçte daha çok önem vereceğinin göstergesi olarak ifade ediliyor. 

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bisval, demokratik kurumların ve parlamenter sisteminin gelişmesi için destek verdikleri Kırgızistan'ın, Gümrük Birliği üyeliğine sıcak baktıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 09:33
banner53
YORUM EKLE

banner39