ABD: Paris saldırısı bağlantılı IŞİD liderleri öldü

IŞİD Karşıtı koalisyonun sözcüsü Warren, IŞİD'in 10 liderini öldürdüklerini bunların arasında Paris'teki saldırılarla bağlantılı olanların da bulunduğunu söyledi

Amerika 29.12.2015, 20:15 30.12.2015, 12:06
ABD: Paris saldırısı bağlantılı IŞİD liderleri öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonların Sözcüsü Albay Steve Warren, aralarında Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırılarla bağlantılı olanların da bulunduğu IŞİD'in lider kadrosundan 10 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Warren, Bağdat'tan telekonferans yoluyla Pentagon'daki gazeteciler için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Uluslararası koalisyonunun IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyon hakkında bilgiler veren Albay Warren, koalisyon güçlerince son bir ay içerisinde örgütün üst kademesinde yer alan bazı kişilerin öldürüldüğünü kaydetti.

Steve Warren, "Son haftalarda hava saldırılarıyla hedef alınan IŞİD'in lider kadrosundan 10 kişiyi öldürdük. Bunların içerisinde Paris saldırılarıyla bağlantısı olan ve Batı'da daha fazla saldırı planlayanlar da var" dedi.

Öldürülenlerin arasında yer alan Abdülkadir Hakim'in, örgütün dış ülkelerdeki saldırılarını kolaylaştırıcı rol üstlendiğini belirten Warren, 26 Aralık'ta Musul'da öldürülen Hakim'in, geçen ay 130'dan fazla insanın hayatını kaybettiği Paris'teki saldırıları gerçekleştiren teröristlerle bağlantısı bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca, Paris saldırılarının planlayıcısı olduğu belirtilen Abdülhamid Aboud'la doğrudan bağlantısı olan Şeref el Mudan'ın da 24 Aralık'ta Suriye'de öldürüldüğü bilgisini veren Albay Warren, Mudan'ın aktif olarak Batı ülkelerinde daha fazla eylem hazırlığı içinde bulunduğunu ifade etti.

Steve Warren, örgütün para ve teçhizat transferiyle ilgilenen Rawan Dişlar Tahir'in 7 Aralık'ta Suriye'nin Rakka kentinde, ABD ve Iraklı askerlere karşı saldırılar düzenleyen örgütün Kerkük emiri Halil Ali al-Weis'in 7 Aralık'ta, örgütün el yapımı bombalar üretmesine yardımcı olan Ebu Enes'in 8 Aralık'ta Kerkük yakınlarında, IŞİD'in Musul'daki finans emiri yardımcısı Yunus Kalaş ve Kerkük emiri yardımcısı Nithak Najen'in 9 Aralık'ta, İngiltere'de bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Bangladeş asıllı Siful Hak Sujen'in Rakka yakınlarında, örgütün komutanlarından Akram Muhammed Seyid Faris'in 10 Aralık'ta, IŞİD'in dış ülkelerde saldırı planlayıcılarından Tahsin al-Hayali'nin 27 Aralık'ta Musul yakınlarında öldürüldüğü bilgisini verdi.

ABD ve müttefiklerine yönelik saldırı tehdidinde bulunan IŞİD liderlerinin peşini bırakmayacaklarına işaret eden Warren, "IŞİD'in dış ülkelerde saldırı planlayıcıları faaliyet içerisinde bulunduğu sürece ABD ordusu onların peşini bırakmayacak ve öldürecek" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?