banner39

ABD pasaportlu İsrailliler Trumpçı çıktı

İsrail'in Amerikan vatandaşları da Trump'a destek verecek. Haaretz gazetesinin yayınladığı bir anket sonucuna göre, İsrail'de yaşayan Amerikan vatandaşları Trump'ın iktidara gelmesini istiyor.

Amerika 03.11.2016, 11:53 03.11.2016, 12:41
ABD pasaportlu İsrailliler Trumpçı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'de yaşayan çok sayıda Amerikalı da önümüzdeki günlerdeki 'ABD Seçimleri'nde oy kullanacak. Haaretz gazetesinin yayınladığı bir ankete göre, İsrail'in Amerikalı vatandaşların oyları da Trump'a yoğunlaşmış durumda.

Anket sonuçlarına göre, Cumhuriyetçi aday Donald Trump İsrail'deki Amerikalıların yüzde 49'unun oyunu alması bekleniyor. Bu oran Hillary Clinton'da yüzde 44 oranında. Uzmanlara göre, Trump'ın Kudüs'ün tamamını İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını vaadetmesi İsraillilerin desteğini kazanmasında önemli bir etken oldu.

İsrail'e sağlanan askeri desteğe ve İsrail ile füze savunma işbirliğine devam edeceğini söyleyen Trump, İsrail'in 'terörizme karşı mücadelede anahtar bir ortak" olduğunu da iddia etmişti.

TRUMP ÖNE GEÇTİ

ABC News ve Washington Post gazetesinin ortak anketinde, seçime bir hafta kala Donald Trump yüzde 46 ile birinci sıraya yerleşmişti. Demokrat Parti adayı Clinton ise yüzde 45 ile ikinci sırada bulunuyor.

Donald Trump, geçtiğimiz ay Demokrat rakibinin yaklaşık 10 puan gerisindeydi.

Geçtiğimiz hafta da bazı uzmanlar Cumhuriyetçi aday Trump'ın seçimleri kazanma ihtimalinin hiç de düşük olmadığını belirtmişti. 'Model Adaylar' olduğunca seçim sonuçlarının öngörülemeyeceğini vurgulayan Stony Brook Üniversitesi'nde siyaset bilimi alanında profesör olan Helmut Norpoth, "Trump'ın kazanacağını düşünüyorum" ifadesine yer vermişti.

Öte yandan Hillary Clinton'ın, ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-mail hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yapmasıyla ilgili soruşturmayı yeniden açması seçmenlerin Clinton'a olan güveni azalttığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?