banner15

ABD petrol üretiminde dünya birincisi

ABD, fazla petrol üreten ülkeler sıralamasında Suudi Arabistan'ı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Petrol stoklarını da büyük oranda arttıran ABD, eskiyen ve kullanışsız hale gelen alt yapısı için de yatırım yollarını arıyor.

ABD petrol üretiminde dünya birincisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyada en fazla petrol üreten ülkeler listesinde birinci sırada yer alan ABD, rezerv stoklarını daha kullanışlı hale getirmek için yatırım yollarını arıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, ABD Enerji Bakanlığı Teksas ve Louisiana eyaletlerinde bulunan büyük petrol stoklarının alt yapısının eskidiği ve iyileştirme için Kongre'den bütçe beklediklerini açıkladı.

ABD Kongresi 2017 mali bütçesinde Enerji Bakanlığına 375 milyar dolar bütçe ayırmıştı.

ABD DOĞALGAZ ÜRETİMİNDE DE LİDER

ABD doğalgaz üretimiyle dünya doğalgaz üreten ülkeler listesinde ilk sırada yer aldı. ABD'yi bu alanda Rusya ve Katar takip etti.

ABD'nin doğalgaz üretimi bir önceki yıla göre yüzde 6,1 artarken, Rusya'nın üretimi yüzde 4,3 geriledi. Katar'ın doğalgaz üretimi ise bir önceki yıla göre yüzde 0,4 yükseldi.

Doğalgaz tüketiminde ise ABD, geçen yıl toplam 759 milyar metreküp ile dünya genelinde birinci oldu. ABD'yi 408 milyar metreküp tüketim ile Rusya, 185,5 milyar metreküplük tüketim ile Çin takip etti.

ABD'nin petrol ve doğalgaz üretiminde dünya liderliğine yükselmesinde 2008'de gerçekleştirdiği kayagazı ve petrol devriminin etkili olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35