banner39

ABD Rus saldırılarından kaygılıymış

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının Suriye'nin Halep kentinde bir okulu hedef alması sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine ilişkin haberlerden derin kaygı duyduklarını açıkladı

Amerika 12.01.2016, 00:45 12.01.2016, 09:23
ABD Rus saldırılarından kaygılıymış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Rus hava saldırısı nedeniyle 8'i öğrenci 17 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı olay hakkında "Çok derin kaygı duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Suriye'de nereyi vurdukları konusunda Rus makamlarının konuşması gerektiğini belirten Kirby, masum sivillerin kullandığı okul ve hastane gibi binaların hedef alınmasına ilişkin kaygılarını daha önce de Rus yetkililerle paylaştıklarını anımsattı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Suriye ve Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldıkları telefon görüşmesi yaptığı bilgisini de veren Kirby, görüşmede Rus hava saldırısının okulu hedef almasının gündeme gelip gelmediği yönündeki soru üzerine, "Bu, yeni bir kaygı değil. Emin olun, Rus yetkililerle yapılan her görüşmede dile getiriliyor" cevabını verdi.

Kirby, Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının yüzde 70'inin Beşşar Esad rejimine karşı savaşan muhalifleri hedef aldığını ya da sivil halkı vurduğunu anlattı.

Kirby, Suriye'nin başkenti Şam'ın batısında yer alan ve aylardır rejim güçleri ile Hizbullah tarafından abluka altında tutulan Madaya bölgesine insani yardım malzemesi yüklü 4 kamyonun ulaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Madaya’ya ulaşan konvoydan memnuniyet duyduklarını dile getiren Kirby, Esad rejiminin yardım kuruluşlarının önünü açmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Kirby, "Yardımların serbestçe ihtiyaç sahiplerine her gün ulaşmaya devam etmesi gerekir" dedi ve rejimin buna izin vermeyi sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?