banner39

ABD Rusya'yı iknaya çalışıyor

New York Times, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Yemen modelinin uygulanabilmesi için Rusya'yı destek vermeye iknaya çalıştığını yazdı.

Amerika 28.05.2012, 08:03 28.05.2012, 08:03
ABD Rusya'yı iknaya çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New York Times gazetesinin adını açıklamayan Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak verdiği habere göre Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Yemen'de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakmasını, ancak yönetimde rejimden bazı kişilerin kalmasını planlıyor.

Obama'nın bu planını geçen hafta Camp David'de yapılan G-8 zirvesinde, Suriye'nin müttefiki Rusya'nın Başbakanı Dimitriy Medvedev'e ilettiği, Medvedev'in de plana soğuk bakmadığı belirtildi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkiliye göre; Medvedev, Yemen tarzı yönetim değişikliğini doğrudan reddetmedi ancak plana Rusya'nın destek verip vermemesi kararının Obama'nın gelecek ay bir araya gelmeyi planladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bağlı olduğu vurgulandı.

New York Times, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon'un planı üç hafta önceki Moskova ziyareti sırasında Putin'e sunduğunu da yazdı.

ABD'nin Rusya'ya, Esad sonrası dönemde Suriye'deki etkisini sürdürmesine imkan tanınacağını bildirdiği de ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?