ABD şartlı olarak anlaşma altındaki beş Afgan üssünden asker çekecek

ABD özel elçisi Zalmay Khalilzad, Tolo News'e verdiği demeçte, "Koşullar anlaşmaya göre devam ederse, şu anda bulunduğumuz beş üsden 135 gün içinde ayrılacağımızı kabul ettik." dedi

ABD şartlı olarak anlaşma altındaki beş Afgan üssünden asker çekecek

ABD ordusu, Taliban'ın teklif edilen anlaşmayı kabul etmesi durumunda askerlerini Afganistan'daki beş üsden çekeceğini açıkladı.

ABD özel elçisi Zalmay Khalilzad, Amerika'nın Afganistan'daki savaşını sona erdirmek amacıyla Taliban'la bir yıl süren toplantılar gerçekleştirdi.

Zalmay Khalilzad, Twitter'da yayınlanan bir televizyon kanalının röportajından bir alıntıya göre, Tolo News'e verdiği demeçte, "Koşullar anlaşmaya göre devam ederse, şu anda bulunduğumuz beş üsden 135 gün içinde ayrılacağımızı kabul ettik." dedi.

Taliban'la bir anlaşma yapma çabalarını sürdüren ABD elçisi, Pazartesi günü Kabil'de Afgan Devlet Başkanı Eşref Ghani ile bir araya geldi ve ona Taliban'a önerilen anlaşma taslağını gösterdi. Khalilzad, Amerika'nın Afganistan'daki 18 yıllık savaşını sona erdirmeyi amaçlayan bir dizi görüşmede Doha'daki Taliban ile yaklaşık bir yıl süren bir toplantı yaptı.

Potansiyel anlaşma, Taliban’ın çeşitli güvenlik garantilerinin yanı sıra, Taliban ile Afgan hükümeti ve nihai ateşkes arasında daha geniş çaplı barış görüşmeleri karşılığında ABD’nin askerlerinin azaltılmasına odaklanıyor.

Ghani, önümüzdeki haftalarda Norveç'te yapılması planlanan görüşmelerde Taliban ile görüşmek üzere 15 üyeli bir heyet atadı.

Pazar günü yaptığı açıklamada Khalilzad, ABD ve Taliban’ın şiddeti azaltacak ve “sürdürülebilir” barışa zemin hazırlayacak bir anlaşmanın “eşiğinde” olduklarını söyledi.

Ancak müzakerelerin görünür hale geldiği son aşamaya girmesine rağmen, şiddet Afganistan’da hızla devam etti.

Taliban Cumartesi günü kuzeyde Kunduz'u ele geçirmeye çalıştı ve Pazar günü komşu Bağdat eyaletinin başkenti Pul-e Khumri kentinde bir operasyon başlattılar.

Afgan yetkililer Pazartesi günü kentin normale döndüğünü iddia etti ancak öğleden sonra intihar bombacısı Kunduz'da güvenlik güçleri üssünün yakınında patladı, altı asker öldü ve 15 kişi yaralandı.

Taliban saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
YORUM EKLE

banner39