ABD Savunma Bakanı'ndan İsrail'e güvence

ABD Savunma Bakanı Carter, Ortadoğu turunun ilk durağı İsrail'e İran konusunda güvence verdi ve İsrail'in güvenliğininöncelikleri olduğunu belirtti

ABD Savunma Bakanı'ndan İsrail'e güvence

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile varılan nükleer anlaşmaya ilişkin endişeleri bulunan İsrail'i ziyaret eden Ashton Carter, İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya'alon ile biraraya geldi.  Tel Aviv'deki savunma bakanlığında gerçekleşen görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen ikili, İran ile sağlanan nükleer anlaşmayı ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

"İsrail'i savunma yönündeki taahhüdümüz kaya gibi sağlamdır ve aramızdaki ittifak her zamankinden daha güçlüdür" diyen ABD Savunma Bakanı Carter, İran ile nükleer müzakereler sonucunda varılan anlaşmanın savunma bakanlığı için "hiçbir şeyi değiştirmediğini" vurguladı. 

CARTER: İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİMİZDİR

Carter, "ABD, ordumuz ve benim için İsrail'in güvenliği birinci önceliktir. İsrail'in ABD'den daha iyi bir dostu da yoktur" ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Ya'alon da İran ile varılan anlaşmaya karşı olduklarını belirterek, anlaşmanın imzalanmasının doğuracağı kötü sonuçlardan endişeli olduklarını söyledi. 

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasını ve diğer önemli konuları birlikte açık bir şekilde tartıştıklarını belirten Ya'alon, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıllarda siz (Carter) İsrail'in gerçek bir dostu olduğunuzu ispatladınız ve İsrail'in güvenliğini birinci önceliğiniz kıldınız. İsrail'in güvenliğine katkılarınızın ne kadar büyük olduğunu bilen birkaç kişi var. İsrail'in ABD'den büyük dostu yok. Biz burada bu açıklamayı yaparken İsrail ve Amerika yüksek teknoloji ortaklığı, ortak askeri tatbikat ve diğer işbirliği alanlarında birlikte çalışıyor."

Ya'alon, bölgedeki mevcut kargaşanın İsrail ve ABD'nin diğer milletlerle birlikte çalışması ihtiyacını doğurduğunu savunarak, "Şer güçlerin yanmakta olan Ortadoğuyu daha fazla ateşe vermesini önlemeliyiz. Bu şer güçler İran, Esad rejimi, Hizbullah, Hamas ve küresel İslami cihadı içermektedir" dedi.

ABD Savunma Bakanı Carter, yarın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile biraraya geldikten sonra Suudi Arabistan ve Ürdün'ü ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 07:19
banner53
YORUM EKLE

banner39