banner15

ABD seçimlerinde Clinton'a FBI'dan 'çifte standart'

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılacak olan başkanlık seçimlerine günler kala FBI'ın Trump'ın yükselişine kapı açmak için Clinton'a çifte standart uyguladığı iddialarına Beyaz Saray'dan yalanlama geldi

ABD seçimlerinde Clinton'a FBI'dan 'çifte standart'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray, FBI Direktörü'nün 8 Kasım'da yapılacak olan başkanlık seçimlerimi etkileme teşebbüsünde bulunmadığını açıkladı. Açıklama, Demokratların adayı Hillary Clinton'ın gizli elektronik postalarının yenilerinin ele geçirildiğini söyleyen FBI Direktörü James Comey'in açıklamalarının ardından geldi.

Cuma günü FBI Direktörü James Comey’nin ABD Kongresine gönderdiği mektupta Clinton’ın e-posta ‘skandalı’ ile ilgili yeni bilgilere ulaştıklarını ve bu kapsamda soruşturmayı yeniden açacaklarını bildirmesiyle konu bir kez daha seçim tartışmalarında en üst sıraya tırmandı.

FBI Direktörü Comey’in, seçimlere 10 gün kala yaptığı açıklamayla ‘seçim sonuçlarını etkileme’ suçlamalarını da beraberinde getirdi.

Clinton'un seçim kampanyasını yürüten Robby Mook, FBI'ın seçim öncesi adaylara çifte standart uyguladığını Rusya destekli Trump'ın önünü açmak için Clinton'a yüklenildiğini öne sürdü.

ABD Adalet Bakanlığı da e-posta konusunu Kongreye bir mektupla bildiren FBI Direktörü Comey’ye “seçim sürecini etkileyebilir” gerekçesiyle tepki göstermişti.

FBI, Clinton’ın 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle Ağustos 2015’te soruşturma başlatmıştı.

Bu yazışmalarda herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığı araştırılırken, Clinton, yazdığı ve özel sunucularında tutulan elektronik posta iletilerini 55 bin sayfalık döküm halinde incelenmek üzere yetkililere teslim etmişti.

Temmuz ayında yapılan açıklamada FBI, Clinton’ın yargılanmasına gerek olmayacak şekilde soruşturmanın kapatılmasına karar vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Clinton’ın yazışmalarını belirli aralıklarla kamuoyuyla paylaşmıştı.

Bakanlık, yazışmaların 150 kadarının gizlilik derecesine sahip yazışmaları içerdiğini bildirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35