banner39

ABD seçimlerinde nefret söylemi

ABD'nin Cumhuriyetçi adaylarından Trump'tan sonra Ben Carson da Müslümanalra yönelik nefret söylemi içeren ifadeler kullandı

Amerika 21.09.2015, 12:21 21.09.2015, 12:21
ABD seçimlerinde nefret söylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından emlak zengini Donald Trump’ın, seçim kampanyası etkinliğinde bir katılımcının Müslümanlara ve ABD Başkanı Barack Obama’ya yönelik nefret içeren sözlerine sessiz kalması tartışmalara yol açtı. Cumhuriyetçi başka aday adayı Ben Carson da Obama’yı kast ederek Müslüman birini başkan seçemeyeceklerini söyledi.

Trump, New Hampshire eyaletinde seçim etkinliğinde katılımcıların sorularını cevapladı.

Bir katılımcının, "Bu ülkede bir sorunumuz var; o da Müslümanlar. Bizim başkanımız (Obama) da onlardan biri. Hatta o Amerikalı dahi değil. Müslümanların bizi öldürmek istedikleri yerlerde eğitim kampları artıyor. Müslümanlardan ne zaman kurtulabiliriz?" sözlerine Trump, doğrudan karşılık vermeyerek, "Çok sayıda insan kötü şeyler olduğunu söylüyor. Bunu ve daha farklı birçok şeyi araştıracağız" karşılığını verdi.

YÖNETİM VE CLİNTON'DAN TEPKİ

Göçmenler karşıtı sözleriyle dikkati çeken Trump’ın katılımcının nefret içerikli sözlerine tepki göstermemesi ise eleştirilere neden oldu.

Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Trump’ın sessiz kalmasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Clinton, Twitter hesabından paylaşımında, "Donald Trump’ın ABD Başkanı hakkındaki yanlış ifadeleri ve Müslümanlarla ilgili nefret söylemini kınamaması rahatsız edici ve tamamen yanlış" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’a da günlük basın toplantısında, Trump’ın sessizliğine ilişkin soru soruldu. Trump’ın katılımcının sorusuna vatanseverliğini ortaya koyarak cevap vermemesinin çok kötü olduğunun altını çizen Earnest, "Bunun Donald Trump’ın etkinliğinde olmasından hiç kimse şaşırmış mıdır? Cumhuriyetçilerin politikalarını takip eden birinin bundan şaşırmış olacağını düşünmüyorum" dedi.

Earnest, söylemi kınamamasının Trump’ın "alaycı strateji" olarak nitelendirdi.

Obama’nın dinine yönelik iddialar ABD’de daha önce de Cumhuriyetçiler tarafından gündeme getirilmişti. ABD’de 2008’deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olan John McCain’in, kendisine "Obama’ya güven olmaz. Çünkü o bir Arap” şeklinde ifadeler yönelten bayana karşı çıkması dikkati çekmişti. McCain, “Hayır, o (Obama) gayet saygıdeğer bir aile babası ve vatandaştır. O kendisiyle sadece farklı görüşlere sahip olduğum biri" cevabını vermişti.

CARSON: MÜSLÜMAN BİRİNİN BAŞKAN YAPILMASI YANLIŞ

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olan eski beyin cerrahı Ben Carson, Müslüman birini ABD Başkanı olarak seçmenin yanlış olacağını ifade etti.

NBC televizyonunda katıldığı programda bir soru üzerine, Müslüman birinin ABD Başkanı olarak seçilmesini doğru bulmadığını dile getiren Carson, “Bu ulusun başına bir Müslümanı getirmemizi destekleyemem. Kesinlikle buna katılamam” dedi.

Partinin diğer başkan adaylarından emlak zengini Donalp Trump’ın seçim kampanyası etkinliğinde, bir katılımcının Müslümanlara yönelik “nefret söylemine” ve Başkan Barack Obama’nın da Müslüman olduğu sözlerine sessiz kaldığının hatırlatılması üzerine Carson, başkanın dininin anayasayla uyumlu olması gerektiğine vurgu yaptı. Carson, “Eğer ABD’nin değerleriyle uyuşmuyorsa tabiki Başkan’ın dini sorundur. Ancak bu ABD’yle ve anayasayla uygunsa sorun değil” cevabını verdi.

Başkan Obama’nın Hristiyan olduğuna inanıp inanmadığına ilişkin soruya ise Carson, “(Obama’nın) Hırıstiyan olduğuna inanıyorum. Onun söylediği bir şeye inanmamak için bir nedenim yok” cevabını verdi.

“CARSON BAŞKANLIK YARIŞTAN ÇEKİLMELİ”

Carson'ın sözleri ABD’de yaşayan Müslümanların tepkisini çekti. Ülkede Müslümanları temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Ulusal İletişim Direktörü İbrahim Hooper, AA muharibirine yaptığı açıklamada, Carson’ın sözlerinin de ABD anayasasıyla uyuşmadığına dikkati çekti.

ABD yasalarında, devlet dairesinde çalışacak kişinin dinini açıklaması veya dini testten geçirilmesinin söz konusu olmadığının altını çizen Hooper, “Anayasaya inanmayan biri devletin idaresi için yarışmamalı. Carson bu yarıştan çekilmeli” ifadesini kullandı.

Hooper, Carson’ın sözlerinin ayrımcılığın ötesinde, dininden dolayı bir insanın devlet idaresindeki makam için yarıştan men edilmesinin hukukun ihlali olacağını kaydetti. Hooper, “Eğer siz bir insanın dininden dolayı böyle bir makamda bulunamayacağını söylüyorsanız, bu bir dini nefrettir” dedi.

“AMERİKALI MÜSLÜMANA KABİNEMDE YER VEREBİLİRİM”

Öte yandan, Müslümanlara ve Obama’ya yönelik “nefret söylemi” içeren soruya sessiz kalması nedeniyle ülke siyasetinde birçok tartışmaya neden olan Donald Trump, başkan olarak bir Müslümana kabinesinde yer verebileceğini söyledi.

Seçim kampanyası etkinliğinde katılımcıların sorularını cevaplayan Trump, Amerikalı Müslümanları ülkesi için “kazanç” olarak gördüğünü belirten bir kadın katılımcının “Başkan olarak bir Müslümana kabinesinde yer verip vermeyeceğini” sorması üzerine, “Kesinlikle benim için sorun değil. Kabinemde Amerikalı bir Müslüman’a yer verip vermeyeceğimi düşünmek? Kesinlikle, bana uyar” cevabını verdi.

Trump, geçtiğimiz günlerde New Hampshire eyaletindeki seçim etkinliğinde bir katılımcının, "Bu ülkede bir sorunumuz var; o da Müslümanlar. Bizim Başkanımız (Obama) da onlardan biri. Hatta o Amerikalı dahi değil. Müslümanların bizi öldürmek istedikleri yerlerde eğitim kampları artıyor. Müslümanlardan ne zaman kurtulabiliriz?" sözlerine doğrudan karşılık vermemişti.

"Çok sayıda insan kötü şeyler olduğunu söylüyor. Bunu ve daha farklı birçok şeyi araştıracağız" karşılığını vermekle yetinen Trump’ın, katılımcının sözlerine sessiz kalması Beyaz Saray ile ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın tepkisini çekmişti.

ABD'deki kamuoyu araştırmalarında Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan aday adayları arasında Donald Trump ilk sırada yer alırken, Ben Carson, Trump'ı takip eden ikinci aday adayı. 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?