banner39

ABD Senatosu borç tavanını yükseltmeyi onayladı

ABD Senatosu, borçlanma tavanını 15 Mart 2015’e kadar yükseltmeyi onayladı

Amerika 13.02.2014, 08:26 13.02.2014, 08:26
ABD Senatosu borç tavanını yükseltmeyi onayladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Senatosu, yönetimin borçlanma yetkisini 15 Mart 2015’e kadar şartsız olarak artırdı. Karar, Senato’da 43 red oyuna karşı 55 kabul oyuyla alındı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin dün hükümetin borçlanma yetkisini bir yıllığına artırmasının ardından bugün de Senato, 55’e 43 çoğunlukla borç tavanını yükseltmeyi onayladı. Karar, Obama yönetimine ekonomi politikalarını uygulamada geniş bir hareket alanı kazandırıyor.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew’in geçen hafta borç tavanının yükseltilmemesi durumunda 27 Şubat’dan sonra hükümetin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği açıklamasıyla yeniden alevlenen tartışmalarda Başkan Obama, Cumhuriyetçi Parti ile herhangi bir müzakereye girmeden Kongre’den “temiz” bir yetki istemişti.

Hükümetin borçlanma yetkisinin artırılması, bir süredir Cumhuriyetçi Parti tarafından Obama yönetiminin ekonomi politikalarına karşı en katı muhalefeti yaptığı alanlardan birini oluşturuyordu. Geçen yıl iki parti arasında anlaşmaya varılamaması sonucu ekim ayında hükümetin 16 gün kapalı kalmasına neden olan borç tavanı krizi bu yılın şubat ayına kadar geçici olarak çözülmüştü.

Senato’nun her iki kanadından da geçen borçlanma yetkisinin imzalanarak yürürlüğe girmesi için Obama’nın önüne gittiği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?