banner39

ABD şimdi de nükleer drone peşinde

Yüzlerce sivilin ölümüne neden olan insansız uçakların "daha hızlı ve daha ölümcül" olması için nükleer yakıtla donatılması planlanıyor

Amerika 03.04.2012, 11:31 03.04.2012, 14:22
ABD şimdi de nükleer drone peşinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri nükleer güçle çalışan insansız uçak hazırlığında.. Yeni uçakların daha fazla güçle daha uzun zaman havada kalması hedefleniyor. 

Duardian gazetesinin haberine göre, proje ABD hükümetinin başlıca nükleer araştırma ve geliştirme ajansı Sandia Ulusal Laboratuvarları ve savunma yüklenicisi firma Northrop Grumman tarafından yürütülüyor.

Proje ile ABD'nin mevcut insansız uçaklarının üç sorununun çözülmesi hedefleniyor: Potansiyel hedef üzerinde yetersiz uçuş süresi, gözetim ve silah sistemleri için güç eksikliği ve iletişim kapasitesindeki eksiklikler.

Nükleer güçle çalışan İHA’lar teorik olarak, hiç yakıt ikmali yapmadan aylarca havada kalabilecek, dünyanın en uzak yerinden merkezle rahatça iletişim kurabilecek ve bugünkülere oranlar çok daha fazla keşif ve gözlem malzemesiyle silah taşıyabilecek.

Araştırma sonucuna göre, "askeri ve istihbarat uygulamaları için kullanılan insansız hava araçlarının yeni nesil üretimlerinde nükleer kullanılacak."

Öte yandan, sık sık düşen insansız hava araçlarında nükleer teknoloji kullanımı endişe kaynağı...

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?