banner39

ABD, Sina Yarımadası'na asker gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı, Sina Yarımadası'nda son günlerde saldırıların hedefi haline gelen uluslararası barış gücünün güvenliğini artırmak için 75 askerini daha yarımadaya gönderiyor

Amerika 11.09.2015, 02:10 11.09.2015, 07:24
ABD, Sina Yarımadası'na asker gönderiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Çok uluslu Güç ve Gözlemcilerin (MFO) görevlerini desteklemek ve zenginleştirmek ile ABD güçlerinin güvenliğini artırmak için 75 ilave asker gönderiyoruz" dedi.

Gidecek ekibin içerisinde hafif piyade müfrezesi ve ileri cerrahi timinin bulunmasının yanı sıra teçhizat ve araçların da yer alacağını aktaran Cook, "Şu andaki kaygımız, en önemli önceliğimiz oradaki ABD personelinin güvenliği" ifadesini kullandı.

Cook, ilave askerlerin gönderilmesi kararının, bazı ABD askerlerinin de yaralandığı son zamanlardaki güvenlik güçlerine yönelik saldırılardan önce belirlendiğini kaydetti.

Sina Yarımadası, son zamanlarda güvenlik güçlerini hedef alan saldırılara sahne olmuş, çoğunluğunu terör örgütü IŞİD'e biat ettiğini duyuran "Sina Vilayeti" adlı örgütün üstlendiği saldırıların ardından Mısır güvenlik güçleri bölgede operasyonlar düzenlemişti.

Son olarak, ordu önceki gün Refah, Şeyh Zuveyd ve Ariş'te terör unsurlarını ortadan kaldırmak için silahlı gruplara karşı "Şehitlerin Hakkı" ismiyle kapsamlı operasyon başlattığını duyurmuştu.

ABD'nin de bulunduğu MFO'ya bağlı 13 ülkeye ait askerler, İsrail-Mısır Barış Antlaşması (1979) şartlarının uygulanmasını  gözlemlemek üzere 1982'den bu yana Sina Yarımadası'nda bulunuyor. Bölgedeki MFO'ya bağlı üste yaklaşık bin 500 subay ve asker bulunduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?