banner39

ABD: Sızmalara karşı Türkiye ile yakından çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, “Suriye’ye yabancı savaşçıların akınıyla mücadelede Türk hükümeti ve diğer hükümetlerle kuşkusuz yakından çalışıyoruz” dedi.

Amerika 01.05.2014, 01:25 01.05.2014, 01:25
ABD: Sızmalara karşı Türkiye ile yakından çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, bakanlığın 2013 Terör Raporu’nda yer alan, yabancı savaşçıların Suriye’ye girişte Türkiye’yi transit rota olarak kullandıkları değerlendirmesine ilişkin, “Suriye’ye yabancı savaşçıların akınıyla mücadelede Türk hükümeti ve diğer hükümetlerle kuşkusuz yakından çalışıyoruz” dedi.

Marf, günlük basın brifinginde, bakanlığın 2013 yılı Terör Raporu’na ilişkin soruları da yanıtladı. Raporda Türkiye’nin yabancı savaşçılar tarafından Suriye’ye girişte geçiş noktası olarak kullanıldığı, Türk hükümetinin bununla mücadelede herhangi bir ilerleme kaydedip etmediğinin sorulması üzerine Harf, şunları kaydetti:

“Suriye’ye yabancı savaşçıların akınıyla mücadelede Türk hükümeti ve diğer hükümetlerle kuşkusuz yakından çalışıyoruz. Bu çok büyük bir zorluk ki, kendileri de bunun zorluğunun farkında. Bu çetin bir sorun, dolayısıyla bu akını önlemeleri için kapasitelerini, sınır güvenliklerini, hukuki yaptırımlarını oluşturmaya yardım etme çalışmalarını sürdüreceğiz”.

Harf’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın PBS televizyonundan Charlie Rose’a verdiği mülakatta, Türkiye’deki Gezi Parkı odaklı olaylarda, Mısır ve Ukrayna’da yaşanan toplumsal olayların arkasında ABD’deki bazı grupların olduğunu söylediği hatırlatılarak, bu gruplar hakkında bilgisinin olup olmadığı da soruldu.

Harf, “Açık olmak gerekirse, bu söylediğiniz yerlerin hiçbiri ABD’yle ilgili değil. Biz, bu ülkelerde görülen meşru demokratik protestoların hiçbirinin ardında değiliz” cevabını verdi. Harf, bunun Türkiye’nin bir iç meselesi olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan’ın Mısır, İstanbul ve Ukrayna’da yaşananlarda aynı senaryonun sahneye konduğunu söylediğinin tekrar hatırlatılması üzerine Harf, “Dünyadaki tüm insanların kendi görüşlerini meşru bir şekilde ifade edebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Söylemek istediğim ABD’nin bunlarla hiçbir ilgisinin olmadığı. Bu bizimle ilgili değil” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?