ABD soğuk savaştan çekiniyor

Avrupa turuna çıkan ABD Başkanı Obama, Kırım kriziyle ilgili konuştu, yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemek doğru olmaz dedi

ABD soğuk savaştan çekiniyor

Avrupa temaslarını sürdüren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barak Obama, Belçika'nın başkenti Brüksel'de konuştu.

ABD - Avrupa Birliği zirvesine katılan Obama, toplantı sonrası Avrupa Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy ile basının karşısına geçti.

Toplantıda Rusya'nın Ukrayna'da daha ileri gitmesi durumunda alınacak önlemleri konuştuklarını belirten Obama, bu önlemlerin özellikle Rusya'nin enerji sektörüne yönelik olacağını vurguladı.

Toplantı sürdüğü sıralarda bina önünde toplanan aktivistler, liderler aleyhine gösteri düzenledi ve savunma bütçelerinin azaltılmasını talep etti.

Daha sonra NATO Genel Sekreteri Andreas Fogh Rasmussen'le bir araya gelen Obama, Ukrayna ve Rusya arasında gerilimin tırmanmanması halinde birliğin atacağı adımları değerlendirdi.

"SİLAHLA ÇIKARAMAYIZ" 

Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemenin doğru olmayacağını belirten ABD Başkanı, “Rusya'yı silah zoruyla Kırım'dan çıkaramayız” dedi.

Obama, “Rusya'nın Kırım'dan çıkarılması ya da bölgede tansiyonun düşürülmesi için askeri yollar kullanmak işe yaramaz. Ancak hep birlikte tepkimizi göstermeye devam ettikçe, Rus halkı güvenlik, refah ve itibarın kaba kuvvetle elde edilemeyeceğni anlayacaktır” dedi.

Avrupa turuna devam eden Obama, bugün de İtalya'nın başkenti Roma'da temaslarda bulunacak.

Kaynak: ntvmsnbc

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 10:50
banner53
YORUM EKLE

banner39