banner15

ABD Sözcüsü: Irak, yeni hükümeti bir an önce kurmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, Irak’ın yeni parlamentosunun sözünü verdikleri gibi bugün toplanması önemli. Bu önemli bir şeydi. Ancak Iraklı liderlerin şu andaki durumun gerektirdiği gibi son derece ivedi bir şekilde ileriye doğru adım atacaklarını ümit ediyoruz dedi

ABD Sözcüsü: Irak, yeni hükümeti bir an önce kurmalı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Irak Parlamentosu’nun 30 Nisan’da yapılan seçimlerden sonra gerçekleştirdiği ilk oturumun olumlu bir işaret olduğunu ancak yeni hükümetin kurulması için ivedilikle hareket edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf'e, günlük basın brifinginde, Irak’ta parlamentonun 30 Nisan’da yapılan seçimlerden sonra gerçekleştirilen ilk oturumuna ilişkin yorumu soruldu.

Irak’ta hükümetin 1 Temmuz’a kadar kurulmuş olması gerektiğinin altınızı çizen Harf, "Açık olmam gerekirse bu mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmeli. Irak’ın yeni parlamentosunun sözünü verdikleri gibi bugün toplanması önemli. Bu önemli bir şeydi. Ancak Iraklı liderlerin şu andaki durumun gerektirdiği gibi son derece ivedi bir şekilde ileriye doğru adım atacaklarını ümit ediyoruz" diye konuştu.

Irak Parlamentosunun 8 Temmuz’da tekrar toplanma kararı aldığını belirten Harf, "Bunu 8’inden önce yapabilirler. Eğer bu tarihten önce yaparlarsa daha iyi olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

KERRY VE LAVROV TELEFONDA IRAK'I KONUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'daki son gelişmeler, İran'la nükleer müzakereler ve Irak'taki durumla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, İran'la P5+1 ülkeleri arasında bu hafta başlayacak nükleer müzakerelerin ve Irak'ta ciddi boyuttaki güvenlik durumunun ele alındığı da bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48