ABD stratejik ağırlığını Asya'ya kaydırıyor

'Yeniden dengeleme' politikası adı altında atılan adımlar, Soğuk Savaş dönemindeki yaraların yeniden açılmasına ve Çin ile rekabetin artmasına neden olabilir

ABD stratejik ağırlığını Asya'ya kaydırıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika bu yılın başında güvenlik ağırlığını Asya’ya kaydırmayı planladığını açıkladı. Bu yolda adımlar atılırken Pentagon kuvvetlerini nasıl bölgeye göndereceği ve müttefikleriyle ilişkilerini nasıl güçlendireceğini daha ayrıntılı anlatmaya başladı.

Amerika’nın girişimi bazı bölge ülkeleri tarafından memnunlukla karşılanırken özellikle Çin’de kaygı uyandırdı.

Her yıl Amerika ve Tayland, bir haftadan fazla süren bölge ordularının katıldığı Altın Kobra adlı tatbikatlara evsahipliği yapıyor. Tatbikat yeni bir şey değil ama dünyanın en büyük askeri tatbikatlarından biri olarak Amerika’nın Asya’daki varlığını yeniden dengeleme çabalarının güçlü bir göstergesi sayılıyor.

Asya Araştırmaları Bürosu’nda görevli güvenlik uzmanı Abraham Denmark, Amerika'nın Sesi Radyosu'na, “ABD'nin 'yeniden dengeleme' politikası, 21’inci yüzyıl tarihinin büyük ölçüde Asya’da yazılacağını gösteriyor. Bir Pasifik gücü olarak bölgeye ulaşma ve nüfuz kurma yeteneğine sahip olmak istiyoruz,” şeklinde konuşuyor.

Savunma Bakanı Leon Panetta geçen ay Vietnam’a tarihi bir gezi yaptı ve Vietnam Savaşı sırasında önemli bir lojistik üs olan Cam Ranh Bay’a uğradı. Panetta Amerika’nın deniz kuvvvetlerinin yüzde 60’ını 2020’ye kadar Pasifik bölgesine kaydırmayı planladığını söyledi: "Elbette Vietnam ve diğer ülkelerle daha güçlü savunma ilişkileri kuracağız. Bu ülkelere askeri yeteneklerini geliştirmeleri için gerekli eğitim ve yardımı sağlayacağız."

Filipinler de Washington’un yardımı arttırmasını istiyor. Taylan’da Amerikalı ve Taylandlı yetkililer yardım operasyonlarında daimi bir bölgesel tesis olarak Utapao hava üssünü kullanmayı görüşüyor.

Ancak Amerika’nın Güneydoğu Asya’da varlığını güçlendirme girişimini bir çok sorun bekliyor.

Güvenlik uzmanı Denmark, bunun geçmiş örnek alınarak yapılamayacağını söylüyor: “Soğuk Savaş döneminde, Vietnam Savaşı sırasında gördüğümüz türde bir girişim olmayacak. Yeni, daha küçük, daha sağlam, müttefiklerimizle siyasi açıdan sürdürülebilir bir girişim olacak.”

Şu sıralar Asya turunda plan Hillary Clinton, 57 yıldan bu yana Güneydoğu Asya ülkesi Laos'u ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu. Vietnam Savaşı sırasında topraklarına 5 milyona yakın bombanın düştüğü ülkede, bombardıman nedeniyle engelli kalan pek çok kişi protez kullanmak zorunda kaldı. Clinton, başkent Vientiane'i ziyareti sırasında savaş döneminden kalan protezlerin kullanıldığı bir sergiyi de gezdi.

Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino geçen ay Washington’u ziyaret ederken Manila’da Amerikan büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler ortak askeri tatbikatları ve ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısını arttırma planlarını protesto etti.

Bölgede deniz gücünü arttıran Çin de Amerika’nın Asya’ya yönelme ve askeri ittifaklarını güçlendirme çabalarını eleştirdi. Pekin bu çabaları “zamansız” olarak tanımlarken Washington’u bölgedeki çıkarlarına saygı göstermeye çağırdı.

Güney Çin Denizi Araştırmaları Ulusal Enstitüsü Başkanı Wu Shicun, “Bence Amerika’nın stratejik ağırlığını Asya-Pasifik bölgesine kaydırmasının amacı, Çin’i kuşatma altına almak,” diyor.

Altın Kobra tatbikatını Çin ve Vietnam gözlemci olarak izledi. Amerikalı askeri yetkililer, Asya’ya kuvvet kaydırma planı gibi bu tatbikatın da herhangi bir ülkeyi hedef almadığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39