banner39

ABD Stratejik Komutanlığı: Çin bizi geçecek, Rusya ve ABD yerinde sayacak

ABD Stratejik Komutanlığı (Stratcom) Başkanı Amiral Charles Richard, Ukrayna'daki mevcut çatışmanın ABD'nin hazırlıklı olması gereken en kötü durum olmadığını söyledi.

Amerika 05.11.2022, 10:29 05.11.2022, 10:56
ABD Stratejik Komutanlığı: Çin bizi geçecek, Rusya ve ABD yerinde sayacak

ABD'li komutan, Deniz ve Sanayi Modernizasyonu Derneği'nin yıllık sempozyumunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ABD hazırlanmalı, şu anda içinde bulunduğumuz Ukrayna krizi sadece bir ısınma… Büyük olanı geliyor. Uzun zamandır deneyimlemediğimiz şekillerde test edilmemiz yakındır. Bu ulusu savunma şeklimizde bazı hızlı ve temel değişiklikler yapmalıyız. Size şu anki durumun nükleer zorlamanın nasıl göründüğünü veya buna nasıl dayanamayacağınızı gösterdiğini anlatacağım.”

Çin gibi rakiplerin ABD'yi dramatik bir şekilde geride bıraktığını söyleyen Richard, “ABD caydırıcılık oyununu hızlandırmalı, yoksa çökecek. Çin'e karşı caydırıcılık seviyemizi değerlendirirken bile gemi yavaş yavaş batıyor. Yavaşça batıyor, ama batıyor. Çünkü temelde sahaya bizden daha hızlı güç veriyorlar. Bu eğriler devam ettikçe, bizim ne kadar iyi olduğumuz veya liderlerimizin ne kadar iyi olduğu ya da atlarımızın ne kadar iyi olduğu önemli olmayacak, onlardan yeterince nasibimizi alamayacağız. Bu çok kısa vadeli bir sorun.”

Richard’ın bu açıklamaları, Çin'in savaş gemilerinin sayısındaki üstünlüğünün ve daha fazla uçak gemisi inşa etme hızının bir işareti olarak kabul edildi.

Yine de Richard, ABD'nin hâkim olmaya devam ettiği alanlardan birinin deniz yetenekleri, özellikle de denizaltı filosu olduğunu söyleyerek geçici de olsa katılımcılara güven vermeye çalıştı.

Richard, “Denizaltı yetenekleri, belki de hala rakiplerimize karşı sahip olduğumuz tek gerçek asimetrik avantajdır. Ama bakım sorunlarını çözme ve yeni inşaa konusunda konusunda hızımızı arttırmazsak, bunun farkında olmazsak, ulusal savunma ve caydırıcılık stratejimizi sürdürmek için kendimizi iyi bir konuma getirmeyeceğiz. Diğer alanlardaki avantajı geri almak, 60 yıl veya daha fazlasına kadar, ABD ordusunun işleri bugün olduğundan daha hızlı yapabildiği zamanlara kadar geriye bakmak anlamına gelebilir. Hızlı hareket etmeyi biliyorduk ve bu sanatı kaybettik.” dedi.

 ABD ordusunun işleri bugün olduğundan daha hızlı yapabildiği zamanlara geri dönelim.”

ABD’li komutan finansman taleplerini ve siyasi anlaşmazlıkları onaylamak için bürokrasiye ve uzun prosedürlere atıfta bulunarak, “Savunma Bakanlığı bütçelerinin onaylanmasındaki uzun prosedürler Pentagon'un yeni silahlar elde etme çabalarını engelliyor ve kısıtlıyor. Örnek olarak 1960 yılında hizmete giren AGM-28 seyir füzesi hava kuvvetlerinin, neredeyse bir mendile yazdığı bir talep üzerine onaylandı.” dedi.

Richard sözlerini şöyle sürdürdü: “1950'lerin sonlarında Sovyet entegre hava savunma sistemlerinin bir B-52 stratejik bombardıman uçağını vurabilecek kapasitede olduğu keşfedildiğinde seyir füzesi denen bir şeye ihtiyacımız vardı. Böylece çatışma silahının nasıl olabileceği tasavvur edildi. ABD ordusu füzeyi sadece 33 ayda elde etti. 800 deniz mili uzunluğunda, Mach 2'den daha yüksek bir hıza ve üç yıldan daha kısa bir sürede gerçekten iyi olan bir isabet oranına sahip bir nükleer savaş başlığıyla donatılmış iki B-52 filomuz vardı. Bu silah o kadar harikaydı ki, uçaklara kalkışta ekstra itiş gücü vermek için kanatlara monte edilmiş füze motorlarını da çalıştırabiliyordunuz.”

Amiral Richard, ABD ordusunun nasıl hızla gelişebildiğine ve ihtiyaçlarını karşılamak için saha kapasitesini nasıl artırdığına dair başka örnekler verirken, ABD'yi buna geri dönmeye çağırdı. Ne alınacak? Para mı? İnsanlar mı? Güçlere mi ihtiyacınız var? Riskler nelerdir? 1969'da aya bu şekilde ulaştık. Bunun bir kısmını geri getirmemiz gerekiyor, yoksa Çin bizi kolayca geçecek. Rusya yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?