ABD, Suriye'de güvenli bölgeye sıcak bakmıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Suriye'de şu an için güvenli bölge uygulamasına ihtiyaç olmadığını düşündüklerini açıkladı

ABD, Suriye'de güvenli bölgeye sıcak bakmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanlığının, Suriye'de, ciddi lojistik, zaman, kaynak ve çaba gerektirecek bir güvenli bölge oluşturulmasına şu anda ihtiyaç olmadığını düşündüğünü söyledi.  

Kirby, günlük basın toplantısında Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yönelik soruları cevapladı. 

Türkiye’nin uzun süredir bu konudaki pozisyonunun belli olduğunu belirten Kirby, "Ancak böyle bir bölgeye yönelik herhangi bir askeri planlama olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

Kirby, ABD Savunma Bakanlığının, ciddi lojistik, zaman, kaynak ve çaba gerektirecek bir güvenli bölgeye şu anda ihtiyaç olduğunu ve koalisyonun askeri varlıklarını böyle bir bölge kurmak için kullanmak gerektiğini düşünmediğini bildirerek, "Pentagon, ABD ordusu veya koalisyon açısından şu anda buna ihtiyaç duyulmadığını ve bunun zorlukları bulunduğunu belirtti" dedi.

Koalisyonun şimdiye kadar güvenli bölgeyi desteklemeye ilgi göstermediğini anlatan Kirby, "Ancak Türkiye’nin sınırına yönelik kaygılarının farkındayız" ifadesini kullandı.

Kirby, Türkiye'nin binlerce sığınmacıyla uğraştığını belirterek,  "Kimse, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu zorluklara ve kaygılarına gözlerini kapatmıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 08:57
banner53
YORUM EKLE

banner39