banner39

ABD Suriye'de 'güvenli bölge'yi tartışıyor

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, bir süredir Suriye'de güvenli bölge oluşturma planı üzerinde çalıştıklarını ancak bunun çok maliyetli olacağını gördüklerini söyledi

Amerika 07.05.2015, 08:31 07.05.2015, 17:52
ABD Suriye'de 'güvenli bölge'yi tartışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, "(Güvenli bölge) ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, ek maliyete yol açar ve bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır" dedi. 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Dempsey, Bakanlığın 2016 yılı bütçesiyle ilgili Senato Tahsisatlar Komitesi’ndeki oturuma katıldı.

Kongre üyelerinin sorularını cevaplayan Carter, Suriye halkının bir yanda IŞİD diğer yanda Esad rejimi arasında kaldığını kaydetti. Carter, bu noktada Suriyeli ılımlı muhalifleri kastederek kendilerinin bu iki tarafta mücadele verecek bir üçüncü güç oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Suriye’de ve çevresinde "güvenli alanlar" kurulmasına yönelik soru üzerine Carter, bu alanların güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunun zorluk yarattığını ifade etti. Carter, böyle bir şeye bölgedeki desteğin net olmadığına ve bunun "büyük bir muharebe misyonu" anlamı taşıdığına işaret ederek, "Önce böyle bir alan yaratmak için, sonra da bunu elde tutmak için mücadele vermemiz lazım" diye konuştu.   

"ASKERİ AÇIDAN UYGULANABİLİR AMA…"

Dempsey de bunun uygulanabilirliği ve etkinliğinin bölgesel partnerlerin dahil olmasını gerektirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, bu ek maliyete yol açar. Başka yerlerdeki kaynakların tekrar konuşlandırılması gerekir.

Açıkçası, gelecek 5 yılda (bütçede) bir 250 milyar dolar daha kaybetmekle yüz yüze olduğumuz bir ortamda, dünyada daha fazla şeyler yapmaktan bahsetmenin biraz ‘mantıksal uyumsuzluk’ oluşturduğuna işaret etmek istiyorum. Askeri olarak uygulanabilir ama bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır."

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?