banner15

ABD; Tayvan'a savaş ıçağı satmıyor

ABD'nin Tayvan'ın istediği 66 adet F-16C/D savaş uçağının satışını kabul etmediği bildirildi

ABD; Tayvan'a savaş ıçağı satmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Tayvan'ın yüksek donanımlı 66 adet F-16C/D savaş uçağı satın alma isteğini reddettiği iddia edildi. Tayvan'ın isteğinin kabul edilmemesi ise Çin'in ABD'ye "İki büyük güç arasında tansiyon yükselebilir" uyarısının ardından gerçekleşti.

Defensenews sitesinde yer alan haberde, ABD'nin Tayvan'ın istediği 66 adet F-16C/D savaş uçağının satışını kabul etmediği bildirildi. Tayvan'da adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise haberi doğrularken, ABD hakkında hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti. Tayvan Savunma Bakanlığından ise şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir heyet Tayvan'a yeni yüksek donanımlı savaş uçakları yerine, eski F-16A/B'leri güçlendirme paketi teklifi sunduğu iddia ediliyor.

Tayvan, 2010 yılında ABD'de ile 60 Black Hawk helikopter alınması konusunda anlaşmaya varmıştı. Geçen ay ise bu helikopterlerin ilk partisi olan 4'ünün 2013'te teslim alınacağını duyurmuştu. Bunun yanında Tayvan, Çin'in büyüyen askeri gücüne karşı ihtiyacını gerekçe göstererek ABD'den yüksek donanımlı F-16 savaş uçağı talep etmişti. Tayvan'ın son zamanlardaki savunma yatırımları, Çin'in büyüyen askeri gücüne karşı elini güçlendirme isteği olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35