banner15

ABD Temsilciler Meclisi'nden Obama'ya göçmen tavrı

ABD Temsilciler Meclisinin yeni Cumhuriyetçi Başkanı, Obama'nın göçmen politikası üzerine sert sözler söyleyerek Obama'nın yanında durmayacağını söyledi

ABD Temsilciler Meclisi'nden Obama'ya göçmen tavrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi Yeni Başkanı Paul Ryan ülkedeki göçmenler konusunda Başkan Barack Obama'nın yürüttüğü, ABD göçmenlik politikasında, Obama ile birlikte çalışmayı reddetti.

Temsilciler meclisinin Wisconsinli Cumhuriyetçi yeni başkanı Ryan, perşembe günü CBS televizyonunda bir programda yayınlanan röportajda konu ile ilgili açıklamalar yaptı.Ryan" Başkan Obama'nın görev süresi Ocak 2017 tarihinde sona erecek olursa, mevcut kapsamlı göçmenlik yasalarını ilerletmeyi düşünmüyoruz. Ben bu konuda Başkan ile birlikte çalışmayıgüvenli bulmuyorum ve saçma buluyorum. Sınır ve iç denetim güvenliğini sağlamak konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum." dedi.

Ryan. Obama'nın anayasal yetkilerini aşmakla suçlayarak "Başkanlar yasaları yazmaz, Kongre yasaları yazar." açıklamasında bulundu.

2016 yılında yapılacak Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump ve diğerleri yasadışı göç konusunda sert açıklamalarda bulunmuştu. Trump, ABD-Meksika sınırında bir duvar inşa edeceğine ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan tüm yasadışı göçmenleri sınırdışı edeceğine söz veriyor.

Amerika bir göçmenler ülkesi. Kaçak göçmenlerin ülke ekonomisine büyük bir yük olduğunu düşünenler, geri gönderilmelerini isterken, aynı görüşü paylaşmayan ve konunun insani boyutuna önem verenler, bu göçmenlere yasal statü sağlanmasını istiyor. 2016 başkanlık yarışı start almışken, adaylar da bu konudaki görüşlerini seçmenlere her fırsatta anlatıyor.

Şu ana kadar hem anketlerde hem de manşetlerde en fazla öne çıkan aday adayı milyarder işadamı Donald Trump, özellikle göçmenlik karşıtı söylemleriyle, Cumhuriyetçi Parti’nin aşırı sağ kanadından destek buluyor.

Demokratlar açısından bakıldığında, Başkan Obama görevde bulunduğu iki dönem boyunca göçmen yanlısı politikalar izledi. Kendisinden sonra göreve gelmesi umulan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da göçmenlik konusunda Obama ile belirgin paralellikler taşıyan bir söylem kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 20:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35