banner39

ABD 'terörist' yerine turist yakaladı!

Şüpheyi paranoya boyutlarına taşıyan ABD'li yetkililer, facebook ve twitterda yoğun bir terörist takibi yapıyorlar ama terörist yerine turist yakalıyorlar!

Amerika 10.03.2012, 13:10 10.03.2012, 13:34
ABD 'terörist' yerine turist yakaladı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Devlet Koruma yetkilileri, yoğun takip altında bulundurdukları internetteki kısa mesaj platformu twitterdaki bir mesajından dolayı İrlandalı bir turisti tutuklayarak, hücre hapsinden sonra apar topar ülkesine geri gönderdi.

Leigh Van Bryan isimli 26 yaşındaki turistin Los Angeles'ta iyi bir tatil yapmaktan ve bunu ilan etmekten başka hiçbir amacı yoktu. Ama gençlerin kullandığı dili bilmeyen Amerikan polisi, İrlandalı turisti sorguladı ve bir gece hücre hapsine attı.

İngiliz medyasında yayımlanan Amerikan resmi formunda Bryan'ın, Kaliforniya'ya gitmeden önce twitterda yazdığı bir mesajda 'I go and destroy America' (Gidiyorum ve Amerika'yı yıkacağım) sözlerini kullandığı yeraldı.

Ancak gençlerin dilinde bu sözün 'Amerika'ya gidip orada eğleneceğim (parti yapacağım)'den başka bir anlamı bulunmuyor.

Hergün yayımlanan 250 milyon twitter mesajından biri olan bu cümle Amerikan devlet korumalarının gözünden kaçmadı. Amerikan yetkililerin geçen yıldan beri özellikle bu tür 'yıkmak, yoketmek' gibi ABD'ye karşı söylenmiş kelimeleri arıyorlar.

Aynı şekilde Facebook'da ve bloglarda da benzeri taramaların aralıksız olarak yapıldığı bildirildi.

Şimdiye kadar Amerikan araştırmacılar, otomatik olarak bloglardan ve haber sitelerinden yaklaşık 10 milyar belge toplayarak arşivlerine yerleştirmişler.

ABD'li yetkililer şimdi de sosyal ağlardaki ve youtube'daki milyonlarca yorumları takip ve incelemeye hazırlanıyorlar.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?