ABD 'teröristle' anlaştı!

Pakistan eski başkanına suikast planlamakla suçlanan ve El Kaide üyesi olduğu iddia edilen Mecid Han, arkadaşları aleyhine şahitlik yaparak daha az ceza alacak

ABD 'teröristle' anlaştı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, Guantanamo askeri üssünde tuttuğu ve üst düzey bir El Kaide üyesi olduğunu iddia ettiği Pakistanlı Mecid Han ile, mahkemede arkadaşları aleyhine şahitlik yapma karşılığında anlaştı. Han daha hafif bir cezayla kurtulacak.

Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre, Guantanamo askeri üssündeki tutsaklar arasında yer alan 31 yaşındaki Mecid Han, başta 11 Eylül saldırısı olmak üzere "ABD'de planladıkları terör saldırıları konusunda" 6 arkadaşı aleyhine ifade verecek. Bunun karşılığında Pakistanlı Mecid Han 4 yıldan az bir cezayla kurtulacak.

Yetkililer, ABD'nin en tehlikeli terörist listesine aldığı Mecid Han'ın varılan anlaşma sonucunda özgür kalmasının bile mümkün olduğunu savunuyor.

Amerika’da yasal ikamet hakkına sahip Mecid Han, Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e intihar saldırısı girişim, ABD'de benzin istasyonları ve içme suyu kaynaklarına saldırı planı yapmakla da suçlanıyor.

ABD'nin Baltimore kentinde büyüyen Han, 2003 yılında Pakistan'da yakalanmıştı. Han 2006 yılından bu yana Guantanamo Körfezindeki gözaltı merkezinde tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 16:39
YORUM EKLE

banner39

banner37