banner39

ABD tugayı tatbikat için Polonya'da

ABD'nin İtalya'da konuşlu 173. Piyade Tugayı Baltık bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanan askeri tatbikata katılmak üzere Polonya'ya ulaştı

Amerika 24.04.2014, 16:10 24.04.2014, 17:18
ABD tugayı tatbikat için Polonya'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Polonya ve üç Baltık ülkesi Litvanya, Estonya ve Letonya'yla ayrı ayrı ortak tatbikatlara başlıyor. 

Pentagon Sözcüsü John Kirby, iki gün önce yaptığı basın toplantısında, ABD'nin İtalya’da bulunan 173. Piyade Tugay Muharebe Timi’nden 150 civarında paraşütçü askeri birliğin, Polonya ordusuyla tatbikat yapmak için yarın Polonya’ya varacağını duyurmştu.

Yine 173. Piyade Tugay Muharebe Timi’nden 150’şer grupluk başka birimlerin de önümüzdeki günlerde Litvanya, Letonya ve Estonya’ya benzer tatbikatlar için gideceğini belirten Kirby, bunun, Polonya ve Baltık bölgesinde, ABD kara güçlerinin eğitim faaliyetleri dizisi olarak birinci tatbikat olduğunu, önümüzdeki aylarda ve ötesinde yeni faaliyetlerin de olacağını ifade etti. ABD, böylece, Polonya ve 3 Baltık ülkesine, tatbikat için toplamda 600 civarında asker göndermiş olacak.

Kirby, tüm bu tatbikatların yaklaşık 1 ay süreceğini, ancak sonrasında da daha çok tatbikatlar için yeni birlikler gönderileceğini dile getirerek, yıl sonuna kadar rotasyonla devam eden tatbikatlar planladıklarını söyledi. Kirby, tatbikatların başka ülkelerle de genişletilebileceğinin de sinyallerini verdi. 

NATO'NUN 5. MADDESİNE BAĞLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ

Bu kararların Ukrayna’daki gelişmelerle bağlantısına yönelik soru üzerine Kirby, “Rusya’nın ihlalinden bu yana müttefik ve partnerlerimize güvence vermenin yollarına düzenli olarak bakıyoruz. Bu tatbikatlarda iki nokta var. Birincisi bunlar ikili tatbikatlar, ABD ile ilgili ülke arasında, dolayısıyla bir NATO tatbikatı değil. İkinci olarak da müttefiklerimize ve halklarına, NATO’nun 5. maddesine bağlılığımız yönünde güvence vermek için” dedi. Kirby, bu tatbikatların Ukrayna’daki gelişmelerle bağlantılı olduğunu da kabul ederek, "Bu tatbikatlar, Ukrayna'daki gelişmelerin sonucu olarak tasarlandı" ifadesini kullandı. 

Bir soru üzerine Kirby, 173. piyade birliğinin daha önce de bu ülkelerle tatbikat yaptığını, bunun ilk olmadığını belirtti.

Kirby, bir soru üzerine, diğer NATO müttefiki ülkeleri de bu tür adımlar atmaya teşvik ederek, bu tatbikatların Rusya’ya bir mesaj olup olmadığına yönelik soru üzerine de, “Eğer Rusya’ya bundan bir mesaj varsa, o da aynı açık mesajdır ki, Avrupa kıtası için yükümlülüklerimizi çok ama çok ciddiye aldığımızdır” diye konuştu.

173. PİYADE TUGAYI POLONYA'YA ULAŞTI

İtalya’daki üslerinde konuşlu Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı’nın 150 askeri ortak tatbikat için Polonya’nın Swidwin bölgesine ulaştı. Önümüzdeki günlerde 450 Amerikan askerinin daha bölgeye gönderileceği açıklandı. Amerikan ordusu Baltık ülkelerine de 150’şer asker gönderme kararı almıştı. Bu arada Polonya yönetimi de Silahlı Kuvvetler, polis, sınır muhafızları, itfaiyeciler ve sivil savunma gruplarının katıldığı büyük bir tatbikata başladı. Tatbikat 3 gün sürecek. Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin askeri hareketliliği sürüyor. Nükleer silah taşıma kapasitesine sahip Tupolev-95 tipi iki Rus bombardıman uçağı İskoçya’nın kuzeydoğu kıyılarında İngiltere hava sahası yakınında tespit edildi. İngiltere, Danimarka ve Hollanda’dan havalanan NATO uçakları Rus bombardıman uçaklarına önleme yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?