banner15

ABD: Türkiye ile koordinasyon mükemmel

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye konusunda koordinasyonun "mükemmel" olduğunu açıkladı.

ABD: Türkiye ile koordinasyon mükemmel

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Suriye konusunda ABD olarak Türkiye ile koordinasyon ve işbirliğinin ''mükemmel'' olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında Nuland'a, ''İsrail'in Mavi Marmara baskınıyla ilgili Türkiye'den özür dilemeyeceği ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yaptıkları telefon görüşmesinde bunu ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a söylediğine'' yönelik haberler soruldu.

Nuland, bu haberlerin doğru olmadığını ve görüşmenin ne içeriğini ne de gidişatını yansıttığını belirterek, ABD'nin Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin geliştirilmesini uzun süredir desteklediğini hatırlattı.

Clinton'ın İsrailli ve Türk meslektaşlarıyla bu konu üzerinde çalıştığını, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin sadece bu iki ülkenin değil, bölge ve ABD'nin de yararına olduğuna inandıklarını ifade eden Nuland, Türkiye ve İsrail arasında müzakerelerin devam ettiği yönünde bir kavrayışa sahip olduklarını ve bunu çok fazla desteklediklerini kaydetti.

Nuland, haberlerde ''gerçek olmayanların neler olduğuna yönelik'' sorulara rağmen konunun detayına girmedi.

Bir gazetecinin ''Yani, Clinton'ın, Netanyahu'ya, İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini önerdiğini söylemek doğru değil'' yorumu üzerine de Nuland, ''Telefon görüşmesi hakkındaki haber doğru değil ve konuşmanın içeriği ve gidişatını yansıtmıyor'' yönündeki sözlerini tekrarladı. Nuland, Netanyahu ile Clinton arasındaki görüşmenin iyi ve sıcak geçtiğini bildirdi.

''KOORDİNASYON VE İŞBİRLİĞİ MÜKEMMEL...''

Nuland, bir soru üzerine, Suriye konusunda uluslararası sesin yükseldiğinden bahsederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali donör konferansında Suriye'ye yönelik ''keskin bir ifade'' kullandığına da değindi.

Bir gazetecinin, ''Başbakan Erdoğan, konuşmasında doğrudan Libya ve Suriye'deki durum arasında bağlantı kurdu ve şu an Suriye'deki pozisyonun Libya'dakiyle aynı hale geldiğini belirtti. Suriye konusunda gelecek adımların atılması bağlamında Türkiye ile aynı noktada olduğunuzu defalarca tekrarladığınızı göz önünde bulundurursak, bu sözlerine katılıyor musunuz? Suriye'de Libya'da yüz yüze kaldığımızla aynı durumda mı karşı karşıyayız? Dolayısıyla, sırada şimdi ne olacak?'' sorusu üzerine Nuland, eğer konuşmasına dikkatle bakılırsa, Erdoğan'ın aslında bu ülkelerin liderlerinin reform ve değişim çağrılarını sadece dinlememekle kalmayıp kendi halkını acımasızca öldürdüğünden bahsettiğini ve durumu tanımladığını ifade etti.

ABD olarak müttefikler, partnerler ve bölgesel oyuncularla, Suriye'nin ekonomik ve siyasi ilişkilerinin daraltılması üzerine çalıştıklarını belirten Nuland, bir soru üzerine, ABD'nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford'un Suriye'de kalmasının hayati önemli olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Nuland, bir soru üzerine, Suriye konusunda Türkiye ile koordinasyonlarının ''mükemmel'' olduğunu ve böyle olmaya da devam ettiğini söyledi. Sözcü Nuland, başka bir soru üzerine de Suriye hakkında Türkiye'nin hayal kırıklığı ve kaygılarının ABD ile aynı olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 23:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35