banner15

ABD: Türkiye ile ortaklığımız çok önemli

Amerikalı yetkililer, ABD'nin Suriye konusundaA vrupalı liderlerle temas halinde olduğunu belirtirken; Türkiye ile olan ilişkilerin önemli olduğunu vurguladı

ABD: Türkiye ile ortaklığımız çok önemli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikalı üst düzey yetkililer, Suriye konusunda Türkiye ile ortaklıklarının ''son derece önemli'' olduğunu söyledi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Suriye konusunda ABD olarak Avrupa'daki liderlerle, bölgesel müttefik ve partnerleriyle ve Arap dünyasıyla temas halinde olduklarını söyledi. Bu noktada, ''Esad rejimine yönelik baskılarını giderek artıran Türkiye ile çok yakın istişare içinde olduklarını'' ifade eden yetkili, 11 Ağustos'ta ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin içeriğini örnek verdi.

Yetkili, ''diğer birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da Türkiye ile ortaklıklarının son derece önemli olduğunu'', ancak özellikle Suriye konusunda, Türkiye'nin Suriye ve Suriye rejimiyle uzun yıllardır ilişkileri bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca, Türk liderlerin, Suriye rejiminin halkına karşı yetkilerini kötüye kullanmasını kınamada ve Esad rejimine karşı daha fazla baskı yapılmasına yönelik kararlılıkta çok güçlü bir tutum sergilediğini ifade eden üst düzey yetkili, Türkiye ile sadece son 24 saat içinde değil, hafta ve aylardır yakın temas içinde olduklarını ve buna devam etmeyi de istediklerini dile getirdi.

OBAMA VE ERDOĞAN, GÖRÜŞMELERİNDE SURİYE'Yİ KONUŞTU

Başka bir üst düzey yetkili de 11 Ağustos'ta Obama-Erdoğan görüşmesinin çok uzun geçtiğini ve çoğunlukla Suriye üzerine odaklandıklarını söyledi.

Bu görüşmede liderlerin, ülkelerinin bu konuda atacakları yeni adımlar üzerine istişare ettiklerini anlatan yetkili, aynı zamanda iki liderin Suriye yönetiminin halkına karşı şiddet kullanımına dair kaygılarını ve Suriye halkının meşru taleplerinin yerine getirilmesine inançlarını tekrar dile getirdiklerini ifade etti.

Yetkili, bu konuşmada iki liderin ayrıca, ekiplerinin konu üzerinde yakın çalışması ve sürekli gelişmeleri izleme üzerinde anlaştığını belirterek, ''Bence, Türkiye ile koordinasyon ve istişarelerimiz sürekli ve güçlü. Bu, burada çok önemli bir rol oynuyor. Bunun da devamını istiyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 12:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 8 yıl Önce

fotoğrafa ıyı bakın...sarkozy ayak ayak ustune atmıştı hatırlarsanınız..sarkozy nın tayyıb erdgan tarafından karsılanma resmı....vakur tebessum ıdı ......yıne aynı....obama ıse ayaga bakıyor...korumalar ıse işini yapıyorlar.

banner39

banner36

banner37

banner35