banner15

'ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

ABD'nin Rahip Brunson ve S-400'leri bahane ederek Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları ve sonuçlarını değerlendiren ABD'nin Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacağını söyledi.

'ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Bryza, Washington Post gazetesi için  "ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze  alamaz" başlıklı bir makale kaleme aldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ilave çelik ve  alüminyum vergisi kararı ve daha geniş kapsamlı yaptırımlar uygulamayı  düşüncesinin iki ülke ilişkilerindeki gerginliği tehlikeli bir şekilde  artırdığını vurgulayan Bryza, "Bu, NATO müttefikine karşı maksimum seviyede  zarara uğratmak için zamanlanmış, beklenmeyen ve düşmanca bir davranıştı."  ifadelerini kullandı.

"Türkiye'den vazgeçerek ABD Ortadoğu'daki etkinliğini kaybeder"

Trump'ın açıklamalarının, Ankara ile Washington arasında uzlaşmaya çok  yaklaşılan müzakere sürecini de yıktığını belirten Bryza, "Türkiye'nin liderini  (Recep Tayyip Erdoğan) açık bir şekilde köşeye sıkıştırarak, Trump, Erdoğan'ın  Brunson'ın serbest bırakılmasına razı olmasını çok daha zora soktu."  değerlendirmesinde bulundu.

Bryza, ABD'nin Türkiye ekonomisine yönelik kararlarıyla Türkiye'nin  müttefikliğinden vazgeçtiğini kaydederek, "Trump, Türkiye'den şimdi vazgeçerek,  ABD'nin Ortadoğu'daki etkinliğini kaybeder ve görevi hala bitmeyen DEAŞ ile  mücadele koalisyonunu tehdit altına sokar. Çünkü, son raporlara göre terör örgütü  DEAŞ, ciddi bir şekilde sahneye geri dönmeyi bekliyor." vurgusu yaptı.

ABD'nin Türkiye'den vazgeçmesinin, Türkiye'yi Rusya ile  yakınlaştırabileceğine de dikkati çeken Bryza, "Türkiye- ABD müttefikliği Truman  yönetiminden bu yana bizim Ortadoğu stratejimizin merkezinde yer aldı, Ruslar bu  güç dengesini değiştirmek için fazla mesai sarf ediyor." yorumunu yaptı.

"İncirlik Üssü ABD için vazgeçilmez"

ABD'nin Türkiye'de "vazgeçemeyeceği" birtakım çıkarları olduğuna  işaret eden Bryza, bu noktada İncirlik Üssü'nün ABD'nin denizaşırı önemli bir  üssü olduğunu anımsattı.

Bryza, "ABD Dışişleri Bakanlığındaki 23 yıllık diplomatlığımın 13  senesini Ortadoğu'da harcayan birisi olarak, bu üssün ne kadar vazgeçilmez  olduğunu gördüm. Bu üssün hayati önemi var. DEAŞ tekrar tehdit olmanın  kıyısındayken mücadele bitmeye çok uzak." görüşünü paylaştı.

Byrza, makalesini "Türkiye'nin ekonomisi çökerse,  ABD'nin önemli  stratejik çıkarları, en nihayetinde ve kaçınılmaz bir şekilde ABD'yi ekonominin  parçalarını toplamaya yardım etmeye iter." ifadeleriyle sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48