banner39

ABD Türkiye'nin füzeleri için özel yasa çıkardı!

Yasada, ABD Savunma Bakanlığına tahsis edilen hiçbir fonun, Çin'in füze savunma sistemlerinin ABD'nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamayacağı belirtiliyor

Amerika 13.12.2013, 09:34 13.12.2013, 11:22
ABD Türkiye'nin füzeleri için özel yasa çıkardı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi kanadından geçen 2014 Ulusal Savunma Yetki Yasası'nda, ABD Savunma Bakanlığı'na tahsis edilen hiçbir fonun, Çin'in füze savunma sistemlerinin ABD'nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamayacağı ve buna mecbur bırakılamayacağı belirtildi.

Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadı, 2014 Ulusal Savunma Yasası'nı onayladı. 

Tasarı genel kurulda 69'a karşı 350 oyla geçti. 

Onaylanmak üzere Senato kanadına gönderilen tasarı, 2014 yılında toplam 663 milyar dolarlık savunma harcaması öngörüyor. Bu kapsamda ulusal savunma için 552 milyar dolar, Afganistan dahil dış askeri operasyonlar için de 80 milyar dolarlık bütçe ayrılıyor. 

Tasarı ayrıca, Guantanamo'daki mahkumların transferi konusunda bazı kolaylıklar getiriyor. 

Çin ile ABD füze savunma sistemlerinin entegrasyonuna fon verilmeyecek 

Kanun tasarısının "belirli füze savunma sistemlerinin entegrasyonu için fon imkanının yasaklanması" başlığı altında, "Çin'in füze savunma sistemlerinin ABD'nin veya NATO'nun füze savunma sistemlerine entegre edilmemesi gerektiği" belirtiliyor. 

Tasarıda, 2014 mali yılı için Savunma Bakanlığına, bu yasa tarafından tahsis edilen veya başka bir şekilde uygun hale getirilen hiçbir fonun,  Çin'in füze savunma sistemlerinin ABD'nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamayacağı ve buna mecbur bırakılamayacağı kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?