banner39

ABD Ukrayna'ya silah yardımını görüşecek

ABD, Ukrayna hükümetine silah yardımı yapmaya hazırlanıyor. Gönderilecek silahların ayrılıkçılarla mücadelede kullanılacağı belirtiliyor

Amerika 02.02.2015, 09:45 02.02.2015, 11:13
ABD Ukrayna'ya silah yardımını görüşecek

ABD hükümeti, Ukrayna'ya ayrılıkçılarla mücadele için silah yardımız yapmaya hazırlanıyor. New York Times gazetesinin haberine göre ABD, ayrılıkçılarla mücadele eden Ukrayna’ya silah yardımı yapmayı tasarlıyor.

Gazetenin hükümet temsilcilerine dayandırdığı haberine göre ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey konuyu konuşmaya açık. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'nın güvenlik danışmanı Susan Rice silah temini konusundaki direnişinden vazgeçmeyi düşünüyor.

Amerikan hükümetine bugün bir bağımsız rapor sunulacak ve bu raporda Ukrayna'ya 3 milyar dolar değerinde savunma teçhizatı, teknik arama araç gereçleri, insansız hava araçları, tanksavar füzeler gibi öldürücü olmayan malzemeler temin etmesi önerilecek.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan New York Times'a yaptığı açıklamada Ukrayna krizinde önceliğin hâlâ “diplomatik çözüm” olduğunu ancak düzenli olarak da çözüm için temel oluşturabilecek “diğer ihtimallerin” incelendiğini belirtti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?