banner15

ABD üniversitelerinde yüksek harç protestoları

ABD'de birçok eyalette üniversite öğrencileri, devlet üniversitelerindeki yüksek harçları protesto etti

ABD üniversitelerinde yüksek harç protestoları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de üniversite öğrencileri, devlet üniversitelerindeki yüksek harçları protesto ederek, ücretsiz üniversite ve mevcut öğrenim kredisi borçlarının silinmesini talep etti.

ABD genelinde yüzden fazla kampüste öğrenciler harçların kaldırılması için eylem yaptı.  Washington Üniversitesi Protestocuları bir trafik kavşağını bloke ederken Chicago Loyola Üniversitesi'nde öğrenciler polis ile dayanışma içinde gösteri düzenledi.

Philadelphia'daki göstericiler ise eyleme destek verdiklerini söyledi.

New York'ta, sendika üyesi fakülte Brooklyn College'de öğrencileri desteklemek için dışarı çıktı.

Texas State Üniversitesi'nde öğrenciler fakülte yönetiminden taleplerine ilişkin cevap istedi.

UC Berkeley'de de Ulusal Hemşireler Birleşik sendikası öğrenci harçlarına itiraz eylemlerine destek verdi.

Berkeley'deki California Üniversitesi de eylemlere destek verdi.

Yüksek eğitim ücretlerinden şikayetçi olan öğrenciler "milyon öğrenci yürüyüşü" adı verilen eylem kapsamında 100'den fazla okulda öğrenim ücretlerini protesto etti. Öğrenciler, devlet üniversitelerinde harçların kaldırılmasını, eğitim kredisi borçlarının iptal edilmesini ve kampüslerde çalışanların saat ücretinin en az 15 dolar olmasını istedi.

YAHUDİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNE FİLİSTİN SLOGANI

ABD'nin en büyük üniversitelerinden New York Şehir Üniversitesi'ne (CUNY) bağlı Hunter College önünde toplanan öğrenciler, öğrenim kredisi borçlarının temel nedeni olarak gördükleri üniversite yönetimini protesto etti.

Yahudi öğretim üyelerinden oluştuğunu iddia ettikleri üniversite yönetimini siyonizmle de suçlayan öğrenciler, ellerinde Filistin bayraklarıyla “Özgür Filistin” sloganları attı.

Bu arada, bazı öğrencilerin İsrail bayrağı açması, öğrenciler arasından gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Tartışma büyümeden sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35