banner39

ABD üniversitesi İran ayrımcılığından vazgeçti

Amerikan üniversitesi Massachusetts, İranlı öğrenci kabul etmeme kararından vazgeçti

Amerika 19.02.2015, 13:54 19.02.2015, 13:54
ABD üniversitesi İran ayrımcılığından vazgeçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'deki Massachusetts Üniversitesi, geçen hafta aldığı İranlı öğrencileri mühendislik ve fen bilimlerindeki yüksek lisans programlarına kabul etmeme kararından vazgeçtiğini açıkladı.

Üniversite, geçen hafta ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarına uymak amacıyla Amherst'teki yerleşkesinde bulunan okullar için böyle bir karar aldıklarını duyurmuştu. Üniversite yönetimi, dün Dışişleri Bakanlığı ve hukukçulara danıştıktan sonra bu uygulamaya gerek olmadığı sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Üniversitenin rektör yardımcısı Michael Malone, "Öğrencilerin girişini engellemenin her zaman bizim kurumsal değerlerimiz ve prensiplerimizle çatıştığına inanıyoruz. Uzun görüşme ve müzakereler sonucu daha az kısıtlayıcı bir politika izlemeye karar verdik" dedi.

Üniversite yönetimi, federal yaptırım kanunlarının gereğini yerine getirmek için her öğrencinin eğitim programına dayalı kişiselleştirilmiş çalışma planları oluşturacaklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise "Massachusetts Üniversitesi ile kararları üzerine bir görüşme yaptık. Üniversiteye, ABD yasalarının nitelikli İranlıların bilim ve mühendislik alanlarında eğitim almak için ülkeye gelmesini yasaklamadığını ilettik" diye konuştu.

ABD Kongresi, 2012 yılının ağustos ayında İran'da enerji veya nükleer konularda kariyer yapmak için ABD'de eğitim almayı planlayan İranlı öğrencilere vize verilmemesine yönelik yasa çıkarmıştı.

Üniversitenin Amherst yerleşkesinde yaklaşık 60 İranlı öğrenci bulunuyor. Üniversitenin İranlı öğrenci kabul etmeme kararı öğrencilerden ve akademisyenlerden tepki çekmişti.

Virginian Commonwealth Üniversitesi ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü de ABD'de 2012 yasasına uyum amacıyla İranlı öğrencilerin kabulüne dair politikalar belirlemişti. Virginian Commonwealth Üniversitesi, İranlı öğrencileri makine mühendisliği ve nükleer mühendislik yüksek lisans programlarına kabul etmezken, Rensselaer Enstitüsü İranlı öğrencilerin programlarına başvurmadan önce okulun kayıt bürosuyla irtibata geçmesini istiyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü'nün verilerine göre, ABD'de 10 binden fazla İranlı öğrenci bulunuyor. Çoğunluğu yüksek lisans programlarında kayıtlı olan öğrencilerin yarısından fazlası mühendislik alanında, yüzde 11'i de fen bilimleri alanında eğitim görüyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?