banner39

ABD ve BM'den diplomasi çağrısı

BM, ve ABD'den Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesi olayına itidalle ve diplomatik kanallar yoluyla ele alınmasını istediler.

Amerika 23.06.2012, 04:49 23.06.2012, 07:54
ABD ve BM'den diplomasi çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi üzerine ABD ve BM'den olayın soğuk kanlı bir şekilde çözülmesine yönelik bir açıklama geldi.

ABD Dişişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Konu henüz NATO gündemine gelmedi. Bu konudaki kararı Türkiye'nin vermesi daha doğrudur..." yönünde bir açıklama yaparken ABD Savunma Bakanlığı, ise "Talep olursa arama çalışmalarına" katılabileceklerini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun ise, "Taraftarlar bu olayı soğukkanlı bir şekilde ele alıp diplomatik yollarla çözmeli" dedi.

Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Suriye'nin Türk askeri uçağını düşürmesi ile ilgili olarak ''durumu yakından takip ettiği ve bu ciddi olayın iki tarafça itidalle ve diplomatik kanallar yoluyla ele alınmasını umut ettiği'' bildirildi.

BM Sözcüsü Martin Nesirky konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, durumu yakından takip etmektedir ve bu ciddi olayın iki tarafça itidalle ve diplomatik kanallar yoluyla ele alınmasını umut etmektedir'' dedi.

 

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?