ABD ve Çin iklim değişikliğiyle ortak mücadele edecek

Çin ve ABD iklim değişikliğiyle mücadelede anlaştı. ABD ve Çin bulundurdukları sanayi tesislerinden dolayı havayı en çok kirleten iki ülke olarak öne çıkıyor

ABD ve Çin iklim değişikliğiyle ortak mücadele edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İklim değişikliğini en fazla tetikleyen iki ülke olan ABD ve Çin, iklim değişikliğine karşı ortak mücadele etme konusunda anlaştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Çin'e yaptığı resmi ziyaret sırasında taraflar, iklim değişikliği başta olmak üzere pek çok alanda fikir birliğine vardı.

Obama resmi ziyaret için bulunduğu Pekin'de, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Barack Obama, iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere pek çok konuda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. 

Obama, dünyanın en çok enerji tüketen ülkelerinden Çin ve ABD'nin, iklim değişikliği konusunda yapması gerekenler olduğunu belirtti. Yeni anlaşmaya göre, ABD'nin kirliliğin azaltılması için daha hızlı hareket edeceğini belirten Obama, 2025'e kadar karbondioksit emisyonlarını yüzde 26-28 oranında azaltılmasını hedeflediklerini belirtti. 

Toplantının ardından Çin ve ABD iklim değişikliğiyle mücadele işbirliği konusunda ortaklaşa bildiri yayımladı. 

Taraflar ayrıca, Enformasyon Teknolojileri anlaşması konusunda geçen yaz bozulan görüşmelerin devam etmesi hususunda fikir birliğine vardı. 

İKİ ÜLKENİN DE BİRBİRİNİN BAŞARISINDAN ÇIKARI VAR

Obama, basın toplantısında, Şi'ye başarılı bir APEC zirvesine ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek son 35 yılda Çin ve ABD arasındaki ticari ilişkiler ve insanlar arası değişimin arttığını vurguladı.  Obama, iki ülkenin bölge ve dünyadaki güvenlik ve refaha önemli katkılar yapabileceğini söyledi. 

Obama, dün akşam yemeğinde Şi ile yaptığı görüşmeyi anımsatarak, "ABD-Çin ilişkilerinin vizyonu ve önceliklerini" görüştüklerini söyledi. 

İki ulusun da birbirinin başarısından muazzam çıkarı olduğuna inandığını kaydeden Obama, ABD'nin "barışçıl, müreffeh ve istikrarlı" bir Çin'den memnuniyet duyacağını vurguladı. 

Obama, Şi ile görüşmesinde, iki ülkenin "farklılıkları" olduğunu ancak bu durumu farklılıkların etrafında dürüst ve yapıcı diyalog içinde barışçı ve etkin bir şekilde yönetebileceklerini görüştüklerini aktardı. Obama, dünya genelinde çıkarı bulunan tüm ülkelerin anlaşmazlıkları olabileceğine dikkati çekti. 

BÖLGESEL GÜVENLİK

Görüşmelerde bölgesel güvenlik konularını da ele aldıklarını belirten Obama, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması, İran'ın nükleer sorunu gibi meseleleri görüştüklerini söyledi. 

Çin Devlet Başkanı Şi'nin Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüşmesini anımsatan Obama, bundan ötürü kendisini tebrik ettiğini belirtti. Obama, bölgedeki dost ve müttefiklerinin Çin ile iyi ilişkileri olmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Çin ve Japonya ilişkilerinin iyileşmesinin hem bölge hem de iki ülke için (Çin ve Japonya) iyi bir gelişme olduğunu kaydetti. 

GÖRÜŞMELER SAMİMİ VE VERİMLİ

Taraflar, görüşmelerde ayrıca, iki ülkenin birlikte çalışması halinde bundan sadece kendilerinin değil, dünyanın da kazançlı çıkacağını ifade etti. 

İki lider görüşmelerin "samimi ve verimli" geçtiğini vurguladı. 

Obama, Şi ile ikili ilişkilerin daha da ilerlemesi için nasıl hareket edileceğine dair ortak bir anlayışa vardıklarını inandığını belirtti. 

Taraflar arasında anlaşmazlıkların olduğu hususlarda, niyetlerde samimi olacaklarını dile getiren Obama, bu farklılıkları azaltmak için birlikte çalışacaklarını ifade etti. 

Bir gazetecinin, Çin'deki bazı yayın organlarında ABD ve Obama'yı eleştiren haberler çıktığının hatırlatılması üzerine Obama, "ABD ve Çin, nereye gidersem gideyim basının bana kök söktürdüğü kanısındayım" dedi.  

HONG KONG MESELESİ

Görüşmelerde, ABD ve Çin arasında tartışmalı konuların başında gelen insan hakları konusunda da fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Obama, insan hakları konusunun da gündeme geldiğini, bunun "New York, Paris ya da Hong Kong da" olsa evrensel özgürlüklerin esas olduğunu dile getirdiğini aktardı.

Bir gazetecinin Hong Kong'daki olaylarla ilgili Çin'de, "ABD'nin olayların arkasında olduğuna" yönelik haberler olduğunu hatırlatması üzerine Obama, bu iddiaları reddederek ABD'nin Hong Kong'daki demokrasi yanlısı protestolarda bir rolü bulunmadığını söyledi. 

ABD'nin insanların kendini özgürce ifade edebilmesinden yana olduğunu belirten Obama, Hong Kong seçimlerinin adil ve şeffaf olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Obama, bu konuda Hong Kong ve Çin halkının kararlarına saygılı olduklarını ve insanların görüşlerine saygı gösterilmesi gerektiğini arzu ettiklerini dile getirdi.

Açıklamaların ardından Obama, Şi Cinping'in onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (APEC) zirvesine katılmak üzere bu ülkeye gelen Obama, iki gündür resmi ziyaret kapsamında Çin'de temaslarda bulunuyor. Obama'nın temaslarını tamamlamasının ardından akşam bu ülkeden ayrılması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39