banner39

banner35

ABD ve Çin, Kuzey Kore konusunda anlaştı

Çin Devlet Başkanı Şi, Kuzey Kore konusunun diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında ABD ile mutabık kaldıklarını açıkladı

Amerika 09.11.2017, 17:43 09.11.2017, 18:43
ABD ve Çin, Kuzey Kore konusunda anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Kuzey Kore meselesinin diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında mutabık kaldık ve bu doğrultuda ortak çaba göstereceğiz." dedi.

Şi ve 3 günlük resmi ziyaret kapsamında dün Çin'e gelen ABD Başkanı Donald Trump, ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çin-ABD ilişkilerinin kazan-kazan prensibine dayalı ekonomi, ticaret ve yatırım gibi geniş bir alanı kapsadığını vurgulayan Şi, "İlişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişiminin sürdürülmesi sadece iki ülkenin değil aynı zamanda dünya ekonomisinin büyümesinin yararınadır." diye konuştu.

Devlet Başkanı Şi, ekonomik ilişkilerin hızlı gelişim sürecinde bazı sorunlar yaşanmasının doğal olduğunu belirterek bu noktada Pekin ve Washington'un yapıcı çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.

ABD lideri ile ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkiler, diplomasi, güvenlik ve siber güvenlik konularında derinlemesine fikir alışverişinde bulunduğunu aktaran Şi, "Kuzey Kore meselesinin diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında mutabık kaldık ve bu doğrultuda ortak çaba göstereceğiz." diye konuştu.

Şi, uluslararası konularda iletişim ve iş birliğini artırmaları gerektiğine dikkati çekerek, Afganistan ve Ortadoğu'daki meselelerin çözümünde de ortak hareket edilmesi yönünde çalışacakları mesajını verdi.

Her iki ülkenin para birimi ve kur oranları gibi başlıkları içeren makro ekonomik politikalarını güçlendirmek istediğine değinen Şi, açık pazar, ihracat sınırlamaları, yatırım iyileştirmeleri gibi konularda istişarelerin sürdürüleceğini kaydetti.

Şi, "Çift yönlü yatırım ve ticaret anlaşmaları, Çin ve ABD arasında geniş bir iş birliği alanı olduğunu gösteriyor." ifadesini kullanarak, iki ülkenin ortak yönlerinin, farklılıklarından daha fazla olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Karşılıklı egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması çağrısını yapan Şi, "Çin ve ABD, Asya Pasifik bölgesinde etkisi önemli etkisi olan iki ülke. İki taraf, bölgesel konularda iletişim ve iş birliğini güçlendirmeli, ortaklaşa bölgesel barış ve istikrarı korumalı." dedi.

Şi, ABD ve Çin'in Asya-Pasifik'teki önemli iki ülke olduğunun altını çizerek, "Pasifik, iki ülkeye de yetecek kadar büyük." ifadesini kullandı.

Trump ve Şi'nin basın toplantısından önce Çin ve ABD şirketleri arasında yaklaşık 250 milyar dolarlık ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanmıştı.

Trump, 13 günlük Asya turu çerçevesinde önce Japonya ve Güney Kore'de temaslarda bulunmuş, dün Pekin'e gelmişti. Trump, Devlet Başkanı Şi'nin ikinci dönem liderliğe seçildiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk lider oldu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?