ABD ve İsrail karara öfkelendi

ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve İsrailli mevkidaşı Lieberman yaptıkları açıklamada Filistin'in yeni statüsünü sert sözlerle eleştirdiler

Amerika 30.11.2012, 00:20 30.11.2012, 08:32
ABD ve İsrail karara öfkelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazanmasının, İsrail ile Filistinliler arasında ''barışa yönelik yolda daha fazla engeller oluşturduğunu'' söyledi.

Washington'daki bir konferansta konuşan Clinton, Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazanması kararını ''talihsiz ve amaca zarar verici'' olarak nitelendirdi.

Clinton, ''Filistin ve İsrailliler hak ettikleri barışı sadece taraflar arasındaki doğrudan müzakereler yoluyla başarabilirler: Egemen, kendi ayakları üzerinde durabilen ve bağımsız bir Filistin'in, Yahudi ve demokratik bir İsrail ile barış ve güvenlik içinde yan yana yaşadığı, iki halk için iki devlet'' dedi.

LİEBERMAN: ABBAS BARIŞLA İLGİLENMİYOR

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ''barış yapmakla kesinlikle ilgilenmediğini kanıtladığını'' savundu.

Lieberman, İsrail devlet radyosuna verdiği demeçte, Abbas'ın, Filistin'in ''gözlemci üye'' statüsü başvurusunun oylandığı BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasıyla ilgili, ''Ebu Mazen (Mahmud Abbas) barış yapmakla ilgilenmediğini bir kez daha kanıtladı'' dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon da radyoya yaptığı açıklamada, İsrail'in artık çıkarlarına göre hareket edeceğini ifade etti.

Ayalon, uluslararası toplumun bir kez daha sorumsuzluğunu kanıtladığını ileri sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?