banner39

ABD ve Küba arasında doğrudan posta servisi

İki ülke 1963 yılında kesilen doğrudan posta servisinin tekrar hizmete girmesi konusunda anlaştı

Amerika 11.12.2015, 22:06 12.12.2015, 07:28
ABD ve Küba arasında doğrudan posta servisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Küba'nın iki ülke arasında doğrudan posta servisinin tekrar hizmete girmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

ABD ve Küba'dan, 1963 yılında iki ülke arasında kesilen doğrudan posta servisinin tekrar başlatılması konusunda anlaşmaya varıldığı, hizmetin ilk etapta pilot programla uygulamaya sokulacağı duyuruldu.

Posta servisinin ne zaman hizmete gireceği konusunda tarih verilmedi ancak "yakın bir zamanda başlayacağı" ifade edildi.

İki ülke arasında doğrudan posta hizmeti bulunmadığından bu hizmet Kanada ya da Meksika gibi üçüncü ülkelerin havayolu şirketleri aracılığıyla yürütülüyor.

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 54 yıllık aranın ardından bu yıl tekrar başlamış ve her iki ülke karşılıklı büyükelçilik açmıştı. Küba, ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en önemli engel ticari ambargonun da kalkmasını istiyor.  

ABD Başkanı Barack Obama, eylül ayında BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ABD’nin 50 yılı aşkın süredir devam eden "işe yaramayan" Küba politikasını değiştirdiğini anımsatarak, iki ülke arasında ilerleme sağlandıkça ABD Kongresinin Küba'ya yönelik ambargoyu kaldıracağına inancını dile getirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?