ABD ve Küba başkanları 60 yıl sonra görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Panama’daki Amerika Zirvesi’nde başbaşa görüştü

ABD ve Küba başkanları 60 yıl sonra görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yarım yüzyıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Panama’daki Amerika Zirvesi’nde bir araya geldi.

Zirvenin yapıldığı kongre merkezindeki küçük bir odaya geçen Obama ve Castro, Oval Ofis’teki görüşme dizaynına uygun olarak yan yana koltuklara oturdu.

Burada gazetecilere kısa açıklama yapan Obama, bunun "tarihi bir görüşme" olduğunu söyledi.

Obama, "ABD ile Küba arasındaki karışık bir geçmiş var. Ancak 50 yıldır işleyemeyen bir politikadan sonra artık bizim için yeni bir şeyi deneme vakti. Şimdi geleceğe yönelik bir yolda ilerleyebilecek durumdayız" ifadesini kullandı. 

ABD’nin Küba politikasında değişikliğe gitmesine birçok Amerikalı ve Kübalının olumlu baktığını belirten Obama, "Tabi ki ABD ile Küba arasında önemli ve derin fikir ayrılıkları olacak" diyerek, ABD’nin Küba’daki insan hakları ve demokrasi ihlallerine sesini yükseltmeye, Küba’nın da ABD politikalarına yönelik kaygılarını ifade etmeye devam edeceğini kaydetti.

Obama, "Saygı çerçevesini korumak kaydıyla birbirimize katılmayabiliriz. Bizim için zaman içerisinde sayfaları çevirmek ve iki ülke arasında yeni ilişki geliştirmek mümkün" diye konuştu.

"HER ŞEYİ TARTIŞMAYA HAZIRIZ AMA ÇOK SABIRLI OLMALIYIZ"

Obama’nın söylediklerine tamamen katıldığını belirten Castro, "Diğerlerinin fikirlerine saygı göstererek farklılıklarımız olabilir. Her şeyi tartışmaya hazırız ama çok sabırlı olmalıyız. Bugün birbirimize katılmadığımız bir konuda yarın anlaşabiliriz" dedi.

Castro, ABD Kongresi üyeleri ile Küba heyetini işaret ederek, "Liderlerini dinlemeleri daha iyi" ifadesini kullanırken, Obama’nın gülümsediği görüldü.

Obama ve Castro, açıklamalarının ardından ayağa kalkarak el sıkıştı.

Görüşmede öncelikli konunun Washington ve Havana’da iki ülkenin büyükelçiliklerinin açılması olduğu ifade edildi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Görüşmeyle ilgili detaylar veren Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, Obama ile Castro’nun Washington ve Havana’da büyükelçiliklerin açılması konusunu ele aldığını kaydetti.

Obama’nın bu konuya taahhüdünün sürdüğünü belirttiğini ve ekibine bu konudaki sürüncemedeki konuların bir an önce çözülmesi talimatını verdiğini aktaran yetkili, Obama’nın ABD’li diplomatların Küba’da hareket alanının olabilmesinin önemine de işaret ettiğini bildirdi.

Yetkili, iki liderin ABD Dışişleri Bakanlığının Küba’nın teröre sponsor olan ülkeler listesinden çıkarılmasına yönelik değerlendirmesini ele aldığını belirterek, "Obama, bir sonraki adım olan kurumlar arası incelemenin bitmek üzere olduğunu ve önümüzdeki günlerde konuya yönelik kararını vereceğini Castro’ya söyledi" dedi.

"OBAMA’YA HAVANA DAVETİ GELMEDİ"

Obama ve Castro’nun iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlatma ve bu konuda farklı bir şeyler yapma yönünde gerçek taahhütte bulunduğunu dile getiren yetkili, görüşmenin samimi bir ortam geçtiğini ve odada gerginlik görülmediğini söyledi.

Yetkili, görüşmede sık sık böylesi bir görüşmenin geçmişte mümkün olamayacağına dikkat çekildiğini kaydetti.

Görüşmede iki ülkedeki kaçaklar konusu da gündeme gelirken, yetkili, Castro’nun ABD’nin Küba’ya yönelik ambargosunun kalkmasını istediğini belirttiğini aktardı.

Yetkili, ayrıca, "Görüşmenin tonunda, iki ülkenin de birbirine bir talepte bulunması gibi bir durum yoktu. İlişkilerdeki ilerlemenin nasıl olduğuna yönelik bir durum değerlendirmesi şeklindeydi" ifadesini kullandı.

Yetkili, görüşmede, Castro’nun Obama’yı Havana’ya davet etmesi gibi bir durumun yaşanmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 09:46
banner53
YORUM EKLE

banner39