ABD ve Küba diplomatik ilişkileri resmen başlatıyor

Diplomatik ilişkilerini resmen başlatma kararı alan ABD ve Küba'nın büyükelçiliklerinin 20 Temmuz'da açılacağı bildirildi

ABD ve Küba diplomatik ilişkileri resmen başlatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçerek,ABD-Küba ilişkilileriyle ilgili açıklama yaptı.

ABD’nin 54 yılı aşkın süre önce, Soğuk Savaş’ta, Havana’daki büyükelçiliğini kapattığını hatırlatan Obama, “Bugün ABD’nin resmi olarak Küba ile diplomatik ilişkileri tekrar kurma ve karşılıklı olarak büyükelçilikleri açmada mutabık kaldığını duyuruyorum. Bu, Küba hükümeti ve halkıyla ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarında ve Amerika’daki komşumuzla yeni bir sayfa açmada tarihi bir adım” ifadesini kullandı.

Obama, Küba’ya yönelik uzun süredir var olan politikalarının işe yaramadığını ve demokrasiyi desteklemek yerine Küba’yı izole ederek ters etki yarattığını belirterek, bugünkü adımın geçmişe hapsolmamak gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

“DEĞİŞİM BUDUR”

“Bu yaz sonuna doğru, Bakan (John) Kerry, Havana’ya resmi ziyarette bulunarak, Amerikan bayrağını büyükelçiliğimizde göndere tekrar çekecek” diyen Obama, bunun sembolik bir adım anlamına gelmediğini, bu değişimle Küba hükümeti, halkı ve sivil toplumuyla ilişkilerin artırılacağını kaydetti.  

Obama, “Bir yıl önce bayrağımızın orada dalgalanması belki imkansız görünüyordu. İşte değişim budur” dedi.  

"BÜYÜKELÇİLİKLER 20 TEMMUZ'DA AÇILACAK"

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise iki ülkenin 20 Temmuz'da diplomatik ilişkilerini tam tesis ederek, büyükelçiliklerini açacağı belirtildi.

İki ülke, Obama'nın, geçen yılın Aralık ayında Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı.

Yarım yüzyıldan sonra ilk kez 11 Nisan'da bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaparken Obama yönetimi, 14 Nisan'da da Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı almıştı.

ABD ve Küba, 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 07:48
banner53
YORUM EKLE

banner39