banner39

'ABD, Venezuela ordusundaki isyancılarla darbe planladı'

ABD'nin Venezüella ordusundaki bazı muhalif askeri yetkililerle ülkede gizli darbe görüşmeleri yaptığı iddia edildi.

Amerika 08.09.2018, 23:36 09.09.2018, 00:13
'ABD, Venezuela ordusundaki isyancılarla darbe planladı'

ABD yönetiminin, Latin Amerika ülkesi Venezüella'da ordudaki bazı isyancı askerlerle gizli darbe görüşmeleri yaptığı, başarısız olma ihtimalini göz önünde bulundurarak darbe planından daha sonra vazgeçtiği iddia edildi.

The New York Times (NYT) gazetesinde yer alan ve ismi açıklanmayan bazı Amerikalı yetkililer ile görüşmelere katıldığı belirtilen Venezüellalı eski bir komutana dayandırılan habere göre, Donald Trump yönetimi Venezüella'da darbe planlaması yapmış.

Haberde, aynı zamanda ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Venezüellalı eski komutanın da yer aldığı gizli görüşmelerde, darbe planına ilişkin birçok konunun konuşulduğu ileri sürüldü.

'BAŞARISIZ OLMA İHTİMALİ NEDENİYLE DARBE GÖRÜŞMELERİNE SON VERİLDİ'

Görüşmelerin bir noktasında ABD yönetiminin, 'darbenin başarısız olma' ihtimalini göz önünde bulundurarak gizli darbe görüşmelerine son verdiği iddia edildi.

Beyaz Saray yetkilileri konuyla ilgili soruları yanıtlamazken, ABD Dışişleri Bakanlığının son dönemde Venezüella'da Nicolas Maduro yönetimini hedef alan birçok yaptırım kararı aldığına vurgu yapılıyor.

Trump yönetimi, Devlet Başkanı Maduro'nun 20 Mayıs'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmasının ardından seçimlerin 'hileli' olduğunu savunmuş ve bu ülkeye yeni yaptırımlar getirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?