banner39

ABD yabancılara dava açılmasını sağlayacak yasayı yürürlüğe koydu

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin Küba'da iş yapan yabancılara dava açılmasını sağlayacak Helms-Burton Yasası'nı yürürlüğe koymasından "derin üzüntü" duyulduğunu bildirdi. Yasanın en temel içerigi, Küba ile ticaret yapan şirketlerin ABD'de ambargo yemesi, o şirketlerin yöneticilerinin ABD'ye girişlerinin yasaklanabilmesidir.

Amerika 02.05.2019, 11:33 02.05.2019, 11:36
ABD yabancılara dava açılmasını sağlayacak yasayı yürürlüğe koydu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Washington yönetiminin Küba'da iş yapan yabancılara ABD'de dava açılmasını sağlayacak Helms-Burton Yasası'nı yürürlüğe koyması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Kararın, AB-ABD arasında 1997 ve 1998 yılında yapılan anlaşmalardaki taahhütlerin ihlali olduğuna dikkatin çekildiği açıklamada, "Avrupa Birliği, ABD'de Helms-Burton Yasası'nın yürürlüğe girmesinden derin üzüntü duyuyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu yasanın gereksiz anlaşmazlığa neden olacağı, transatlantik ortaklığının güven ve öngörülebilirliğine zarar vereceği kaydedildi.

Yasanın en temel içerigi, Küba ile ticaret yapan şirketlerin ABD'de ambargo yemesi, o şirketlerin yöneticilerinin ABD'ye girişlerinin yasaklanabilmesidir.

- "Uluslararası hukuka aykırı"

Küba ile ilgili tek taraflı ve sınır ötesi tedbirlerin uygulanmasının "uluslararası hukuka aykırı" olduğu belirtilen açıklamada, AB'nin de, Küba ile ilgili ABD cezalarını uygulayan herhangi bir mahkeme kararını tanımayan Engelleme Yasası'nın yürürlüğe sokulması ve Dünya Ticaret Örgütü'ndeki (DTÖ) hakların kullanılması gibi gerekli bütün adımları atacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?